Andy Warhol, nejznámější představitel amerického hnutí pop art, metodou sítotisku vytvořil některé ze svých nejznámějších děl. Například portrét Marilyn Monroe nebo Mao Ce-tunga. Na výstavě jeho originálních obrazů s názvem I´m O.K. tak mohou lidé na vlastní oči vidět, jakým způsobem umělec tvořil.

„Technika sítotisku spočívá v protláčení barvy přes síťovinu, díky čemuž pak vzniká výsledný motiv. Na první pohled vypadá proces asi složitě, ale je to velmi jednoduché,“ popisuje Tomanec, který má ještě na rukou zbytky růžové barvy.

Přestože sítotisk není jeho oblíbenou technikou, dílo Andy Warhola obdivuje. „Nejvíce se mi líbí obaly desek pro kapelu The Velvet Underground. Ty vytvořil také metodou sítotisku,“ říká grafik.

Díky sítotiskové dílně, která je součástí výstavy, přivádí dílo svého oblíbence znovu na svět.

Dílna není v expozici umístěna náhodou. Sítotisk je symbolem Warholovy tvorby a lidé tak mohou poznat proces tisku zblízka.

„Návštěvníci jsou zvědaví, chtějí vidět, jak to tenkrát Andy dělal. S výsledkem tisku jsou vždy spokojení,“ usmívá se Tomanec. On sám tuto metodu dobře zná, po studiích pracoval v sítotiskové dílně.

„Potiskovali jsme všechno možné. Nejzajímavější bylo tisknout dresy a batohy pro českou reprezentaci na tehdejší mistrovství Evropy ve volejbale,“ vzpomíná.

Dnes se věnuje především restaurování, opravoval například kašnu nebo kamenné portály v holešovském zámku.

„Sítotisk používaný ve velkovýrobě už nemá nic společného s uměním. Denně potisknete třeba tisíce zapalovačů a to už není ono. Proto mám raději restaurování,“ uzavírá a jde tisknout další triko s Warholovou hlavou.

MICHAELA KOLKOVÁ