Neštěstí se událo ve zmiňovaný den v Masarykově ulici v Koryčanech, a právě místní jednotka dobrovolných hasičů, která byla vyslána k úniku plynu, byla na místě první.

Dvě minuty po příjezdu jednotky na místo plyn explodoval a rodinný dům, kde došlo k úniku plynu, rozmetal. Na místě zemřel jeden z hasičů, druhý zahynul pod sutinami domu. I když se jej snažili hasiči, kteří se sjeli na místo tragédie ze dvanácti jednotek zachránit, ani jemu nebylo již možné pomoci. Těžká zranění utrpěli i další dva koryčanští hasiči, na místě tak zasahoval i vrtulník záchranářů.

Předávání vyznamenání hasičům v Redutě v Uherském Hradišti.
Krajští hasiči uctili oběti z Koryčan, ocenili věrnost a přivítali nováčky

Událost otřásla celým hasičským sborem napříč republikou i obyčejnými lidmi. Město Koryčany a Charita Kroměříž vyhlásily sbírku na pomoc postiženým lidem v souvislosti s výbuchem.

„Neúprosná smrt přetrhala jeho životní pouť, aby nám všem připomněla cenu života. Těžce se smiřujeme s jeho odchodem, utěšuje nás jen víra, že žádný odchod není úplný. Stále bude žít v srdcích svých drahých a v našich vzpomínkách,“ zaznělo ve smuteční řeči při loučení s Jaroslavem Filou. Ten společně s Markem Vrbou měli laskavé srdce, byli obětaví, vždy chtěli pomoci. Čest jejich památce!