Je 29. 2. výjimečné jen kalendářně, nebo i z pohledu čísel?

„Lidé, kteří mají dvě dvojky v datu narození, mají obecně výrazně rozvinutou schopnost intuice, která jim umožňuje vžít se do situace druhého a dokonale porozumět, co jejich protějšek cítí. Tito lidé často uzavírají pevná přátelství na celý život,“ vysvětluje Aneta Žantová a dodává, že k lidem narozeným 29. 2. se bude obracet nejbližší rodina i přátelé a spolupracovníci, kdykoli budou potřebovat pomoc.

Numeroložka však upozorňuje na vliv devítky, která může v těchto lidech způsobit pocit, že se jim majetek a lidé občas vymykají z rukou. To v nich může vyvolat neklid, potíže a také zmatky.

„Co se týče milostných vztahů, z této kombinace obecně vyplývá, že tito lidé bývají ohleduplnými, romantickými milenci, kterým dělá vetší potěšení dávat než přijímat. A co práce? Muži a ženy narození 29. února mají nadání pro psaní a umění. Musím však dodat, že k přesnějšímu určení každého jedince je třeba ještě analyzovat i rok narození,“ vysvětluje Aneta Žantová. (thy)

Ve druhé třídě se jí smáli, že patří do školky

 „Měřím 176 centimetrů, vážím něco přes šedesát kilogramů a mám sedm roků,“ říká Lenka Strouhalová z Prostějovska.

Něco se vám na tom nezdá? Tak to máte pravdu. Lenka se totiž narodila v přestupném roce. „Přesně 29. 2. 1984. Oficiálně mám tedy narozeniny jednou za čtyři roky,“ potvrzuje mladá žena, která slaví osmadvacáté narozeniny.

Už v dětství jí den jejího narození působil problémy. „Nedokázala jsem pochopit, že den, ve kterém jsem se narodila, v tom nebo onom roce prostě neexistuje. Nemohla jsem se s tím dlouho smířit. Často si ze mě dělali legraci i spolužáci. Pamatuji se, jak se mi ve druhé třídě posmívali, že mám dva roky a mám být ve školce,“ vzpomíná.

Rodiče se jí vše snažili nejen vysvětlit, ale i vynahradit. „Asi do mých dvanácti let jsme slavili osmadvacátého února i prvního března. Oba dny jsem dostala dort i dárky. Byla to pro mě taková satisfakce. Když byl zrovna přestupný rok, byly oslavy pouze devětadvacátého, ale zato pořádné,“ tvrdí mladá žena.

Dnes už vše bere s humorem. „Narodit se v přestupném roce má i výhody. Jsem vlastně jedinečná, nikoho dalšího neznám. Navíc je vtipné, jak jsou známí v rozpacích a nevědí, kdy mi mají přát,“ poznamenává Lenka Strouhalová s tím, že jistou deformaci z data svého narození má.

„Hrozně miluji oslavy, jakékoliv. Ať už se slaví Nový rok, různé svátky nebo něčí jmeniny, jsem ve svém živlu. Myslím, že budu muset zavést starou dobrou tradici a svoje narozeniny slavit dvakrát v roce,“ směje se. (kas)

Narodil se 29. února, ale výjimečný se necítí

Třiadvacetiletý Michal Zimek ze Vsetína teď oslaví své další narozeniny. Na tom by nebylo nic zase až tak zvláštního, kdyby jeho datum narození nevyšlo přesně na přestupný rok, tedy na 29. února. „Svým způsobem je to rarita, narodit se v tento den. Ale setkal jsem se už s více lidmi, kteří se narodili v tento, jak někteří říkají, výjimečný den. Mně až tak výjimečný nepřipadá,“ vysvětluje Michal Zimek.

Sám nepřikládá ani váhu povídačkám o tom, že by měl nějaké zvláštní postavení ve společnosti nebo ještě lépe šťastnější život, jak se traduje. „Osobně jsem se snad ani nikde nedočetl, že by toto datum bylo pro dotyčného člověka nějak zásadní. Nemyslím si, že by na tom byl člověk lépe nebo měl víc štěstí v životě,“ přemýšlí.

Jako magické mu datum jeho narození nepřipadá už vůbec. „Rozhodně jako vzácnost beru spíš narodit se 1. 1. jako první dítě v roce. Když budu konkrétní, tak třeba 1. 1. 2000,“ konstatuje. „Pravdou je, že když jsem byl menší, tak jsem si připadal diskriminovaný, ale to jsem byl ještě dítě,“ vzpomíná.

Michal Zimek nepřipouští ani možnost, že by si oslavy nechával pouze na oficiální datum. „Slavím je každý rok,“ směje se. Pro ty nepřestupné roky si vybral dokonce náhradní termín. „Kamarád má narozeniny 26. února, takže to slavíme spolu v tento den,“ prozrazuje.

Ani oslavy dle jeho slov nejsou v přestupném roce vetší. „Záleží spíš, jací se sejdou lidé. Když je dobrá nálada, slavíme víc. Když se nesejde úplně nejlepší parta nebo někdo chybí, tak to třeba nebývá tak ohromující,“ shrnuje.

„Abych to tedy uzavřel. Pro některé lidi to může být základ pro zajímavou debatu. Po pravdě, člověk si uvědomí, že to datum je netradiční, a určitě bych ho neměnil. Ačkoliv mu nepřikládám takový význam,“ podotýká mladý muž. (Kateřina Fojtová)

Jiné matky datum přepsaly, ta jeho ne

Radek Bruštík ze Strání se narodil před čtyřiceti lety, letos ale bude fakticky slavit narozeniny teprve podesáté. Narodil se totiž na přestupný rok 29. února. Jak sám říká, na čtyřicet se necítí. „Když už, tak spíš na těch deset. Protože si pořád připadám mladý duchem a stále se pohybuji mezi mladými lidmi,“ říká s úsměvem hudebník cimbálové muziky Strýci ze Strání.

Jubileum si však tímto faktem pokazit nenechá, narozeninové oslavy u Bruštíků doma jsou poctivé. „Z mých tří dětí jsou dvě taky narozené v únoru stejně jako já. A tak začínáme slavit už o fašanku, který ve Strání letos připadl na 18. února. Nechci říkat, že oslavy trvají nonstop, ale do začátku března máme co dělat,“ doplňuje Radek Bruštík.

Občas si od kamarádů v legraci vyslechne, že narozeniny vlastně nemá nebo že by ve svém mladém veku neměl pít alkohol. „Ale spíš se lidé diví, že jsem trošku exot. Mám pár známých, u kterých si maminky nechaly přepsat datum porodu na osmadvacátého února nebo na prvního března. Ale moje maminka byla poctivá,“ zdůrazňuje.

Radek Bruštík jedním dechem dodává, že se za to na ni vůbec nezlobí, právě naopak. „Férovost by v životě měla být a je třeba se k tomu postavit čelem,“ uzavírá. (petk)