I takové předměty v současnosti čekají na své zapomětlivé majitele ve ztrátách a nálezech na radnicích v regionu. Pokud se jejich vlastníci nepřihlásí, končí věci ve veřejných dražbách.

„Nejčastěji se k nám dostávají kola, mobily a hodinky,“ zalistoval v evidenční knize Antonín Bradáč z Informačního střediska zlínského magistrátu. Poctiví nálezci už ale podle něj odevzdali úředníkům i malý motocykl. „Našli ho ve Štípě. Nemá značku, je podomácku, ale profesionálně poskládaný. Už ho tu máme téměř půl roku a pořád se k němu nikdo nehlásí,“ pokrčil rameny Bradáč. Zlínský magistrát přebírá i nevyzvednuté předměty z úschovny zavazadel Českých drah. „Odevzdávají nám je čtyřicet dnů poté, co si je nikdo nevyzvedne. Jsou to například nejrůznější tašky s ložním prádlem nebo hrnečky,“ popsal zavazadla.

Ztracené věci nalezené v trolejbusech a autobusech shromažďuje i Dopravní společnost Zlín – Otrokovice (DSZO). „Jen za loňský rok to bylo šest set položek. Když prší, nacházíme deštníky a ve školním roce cvičební úbory. Nejčastěji ale prázdné peněženky,“ sdělil mluvčí DSZO Vojtěch Cekota. „Jeden muž zapomněl v MHD kufřík, šťastně si ho vyzvedl, ale tentýž den jsme kufřík ve vozidle našli znovu,“ doplnil Cekota zajímavost.

Plné jsou i ztráty a nálezy v Otrokovicích. „Máme tu klíče, kožený kufr, peněženky s doklady, pánské kolo a několik brýlí. V minulosti k nám ale lidé přinesli například i svářečskou bombu, hasící přístroj, kolo z náklaďáku, kočárek pro dvojčata a živou želvu,“ vyjmenoval kuriozity mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar.

Převážně odevzdané ztracené klíče shromažďují i v Napajedlích. „Klíčů tu už máme si třicet kusů. Ale i dioptrické brýle a prázdné peněženky. Dříve lidé často ztráceli mobily. Teď už ne,“ otevřela schránku s nalezenými předměty Dana Daníčková z napajedelské radnice.

Plné jsou i ztráty a nálezy ve Vizovicích. „Nejčastěji nám lidé nosí svazky klíčů, a prázdné peněženky. Teď tu máme i jízdní kolo a dokonce plastový kryt z žacího stroje,“ doplnila perličku Zdeňka Hajdíková z Městského úřadu Vizovice.

Podobnou situaci popsali i další města v kraji. „Lidé nosí klíče a občanky,“ usmála se Dagmar Skopalová z kroměřížského Informačního centra. Klíče a peněženky, ale i rybářské pruty přijali v poslední době i pracovníci uherskohradišťské radnice. Pokus si ztracené věci do půl roku nikdo nevyzvedne míří podle zákona do veřejné dražby.

(may)