Lékaři ve Zlínském kraji tak ročně evidují několik případů vážných pohlavních chorob. Řadí se mezi ně například syfilis či kapavka. Diametrálně odlišná je ale situace s ostatními nákazami šířenými sexuálním stykem. Například výskyt herpes či pohlavních bradavic podle lékařů v posledních letech expandoval.

„Kapavka a syfilis dosahovaly v kraji od roku 2001 do roku 2008 mezi čtrnácti až osmatřiceti případy ročně. V roce 2008 jsme například evidovali sedmatřicet nakažených,“ vyčíslil primář kožního oddělení zlínské Baťovy nemocnice Jan Šternberský.

V poměru mezi dvěma nejčastějšími pohlavními chorobami podle něj mírně převažuje kapavka. „Věková skladba nakažených z osmdesáti procent tvořena nemocnými mezi dvaceti a třiceti lety,“ uvedl Šternberský.

Poměr pohlaví je přitom podle něj přibližně vyrovnaný. „S projevy akutní kapavky přicházejí častěji muži, protože jsou si vědomi výtoku z močové trubice. Žena může být bez zjevných potíží a dozví se o své nákaze až při vyšetřování svého nemocného sexuálního partnera,“ vysvětlil lékař. Pro nákazu syfilis jsou podle něj v posledních letech rizikovou skupinou především homosexuálové.

S vyšetřením u lékaře podle Šternberského lidé často váhají kvůli obavám z přiznání promiskuitního chování. „Při podezření na pohlavní chorobu přitom nemusí mít pacient doporučení od svého praktického lékaře, může se obrátit přímo na svého kožního lékaře,“ vysvětlil.

To, že pohlavní choroby jako kapavka nebo syfilis neplní denně ordinace lékařů potvrzuje také zlínská dermatoveneroložka Ivana Schönová. „Od roku 89 je takových případů velmi málo. Nevím, kde a jak se tito lidé léčí,“ podotkla.

Jiná je podle ní ale situace okolo takzvaných pohlavně nepohlavních chorob přenášených při sexuálním styku. „Ty narůstají poslední dobou, a to celoevropsky. Máme takových případů plné ordinace,“ uvedla lékařka. Jedná se přitom o závažné nemoci jako herpes, bradavice nebo žloutenka. „Na vině je například to, že jsou lidé promiskuitní,“ vysvětlila Schönová.

S případem pohlavní choroby se nedávno setkala například zlínská kožní lékařka Světlana Nečasová. „Šlo o kapavku, kterou jsem ve své ordinaci vyšetřovala po několika letech,“ poznamenala.

S podezřením na pohlavně přenosnou chorobu prý velmi často přicházejí lidé do ordinace zlínské kožní lékařky Lenky Šustkové. „Situace se poslední dobou dramaticky zhoršila. Mladší ročníky, jako například středoškoláci, jsou o riziku těchto nemocí naprosto nepoučeni,“ upozornila dermatoložka. Dnešní mládež podle ní například vůbec neví, jak se chránit proti viru HIV. „Pojem chráněný sex jim naprosto nic neříká. Byla jsem zděšena, když mě mladí pacienti informovali, že na základní škole vůbec neprodělali výuku těchto věcí,“ postěžovala si lékařka.

Její další negativní zkušeností je fakt, že se lidé přestaly pohlavně přenosných chorob bát. „Například s pohlavními bradavicemi jsem se dříve setkala jednou za čas. Teď je jich neuvěřitelný nárůst,“ sdělila dermatoložka Šustková. Sama prý ve své ordinaci řeší problém s pohlavními chorobami de facto každý den. „U pohlavních bradavic se ale jedná doslova o explozi nárůstu,“ nebála se volit silná slova. Lidé prý ochranu proti této chorobě podceňují.

Učitelé základních škol ale tvrdí něco jiného. O nutné ochraně při pohlavním styku prý jejich žáci pravidelně slýchají. „V rámci výuky mají vyšší ročníky řadu přednášek na toto téma,“ uvedla ředitelka zlínské základní školy v ulici Okružní Lenka Honová. Odborné semináře, jež upozorňující na rizika sexuálního života, tam navštěvují například odborníci z řad lékařů.

Sexuální výchova je dlouhodobě zahrnuta například také v osnovách základní školy v Napajedlích na Otrokovicku. „Vyučujeme ji v přírodopisu i v rodinné výchově,“ sdělila ředitelka Dana Pospíšilová.