„Zvýšený zájem o vakcínu pozorujeme v posledních třech týdnech,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru zlínské hygienické stanice Hana Tkadlecová. Sama dvakrát týdně ordinuje v jednom z center, které očkování provádí. Vyšší počet příchozích podle ní může souviset se zvykem lidí naočkovat se před příchodem podzimu.

Zlínská dětská lékařka Jana Hanáková prozatím zvýšený zájem o vakcínu proti chřipce nezpozorovala. „Na podzim se zájem většinou mírně zvyšuje, ale děti se obecně moc neočkují,“ vysvětlila.

Pacienti se na injekci proti chřipce zatím více neptají ani lékaře ze Slušovic Filipa Bartla. „Bývá to spíše později,“ poznamenal. Sedm lidí k přeočkování má nahlášeno praktická lékařka z Valašských Klobouk Bronislava Hůlová.

„Vhodný čas k očkování proti chřipce je vymezený začátkem plánované chřipkové sezóny a každoroční výrobou nové chřipkové vakcíny. Ta se zpravidla se aplikuje od září do listopadu,“ uvádí Internetové Informační Středisko o Očkování.

I podle epidemioložky Tkadlecové je nejvhodnější nechat se naočkovat před nástupem sezóny akutních respiračních onemocnění, a to ještě dokud je člověk zdravý. „Nejlépe v podzimních měsících,“ upřesnila.

Naočkovat se podle ní lze u praktického lékaře nebo ve specializovaném centru. Ta se ve Zlínském kraji nachází ve zlínské a uherskohradišťské poliklinice.

Ceny vakcín záleží podle Tkadlecové na ceně z lékárny a na poplatku za aplikaci. „Pohybují se okolo dvou tří set korun,“ vyčíslila.

Dodala, že osobám nad 65 let věku a lidem s některými chronickými nemocemi hradí očkování zdravotní pojišťovny.

Vedoucí protiepidemického odboru zlínské hygienické stanice nevylučuje souvislost přeočkování proti běžné chřipce s nákazou chřipkou prasečí. „Existuje možnost, že u člověka naočkovaného proti sezónní chřipce může mít prasečí lehčí průběh,“ řekla.

Na pravidelné očkování docházela jednou do roka i jednadvacetiletá Michaela Nášelová ze Zlína. „Začala jsem kolem šestnácti let u své dětské doktorky. To jsem na střední škole bývala často nemocná,“ vzpomíná. Nachlazení jí prý při pravidelném očkování polevila a dnes už na očkování nechodí. „Onemocnění se už v takové míře nevrátila,“ dodala.

Proočkovanost proti chřipce se v České republice pohybuje jen mezi pěti až sedmi procenty. „V porovnání s ostatními vyspělými státy je to žalostně málo,“ zhodnotila situaci Tkadlecová.

Chřipka: Chřipka je infekční onemocnění způsobené viry. Je vysoce nakažlivá, postihuje všechny věkové skupiny a může vyvolat epidemii. Chřipka, jako sezónní onemocnění, se nejčastěji vyskytuje v zimních a jarních měsících. K přenosu dochází kapénkovým způsobem, tedy například mluvením, kašláním či kýcháním.
Zdroj: Internetové Informační Středisko o Očkování
Epidemie: Chřipka bývá každoročně příčinou tisíců úmrtí na celém světě. V letech 1995 a 1996 bylo v průběhu chřipkové epidemie postiženo akutním respiračním onemocněním zhruba jedenáct procent obyvatel České republiky. Během sedmi týdnů bylo hlášeno více než devadesát tisíc komplikací a došlo k více než dvanácti tisícům úmrtí. Dobrovolné očkování a očkování rizikových skupin je neustále jediným účinným prostředkem, jak zabránit těmto epidemiím.
Zdroj: Internetové Informační Středisko o Očkování