Dokazují to i aktuální čísla Ústavu zdravotnických informací z loňského roku, o kterých Deník před časem informoval. Počet hospitalizovaných klesl ve srovnání s rokem 2007 o zhruba dvacet čtyři tisíc pacientů, průměrná doba pobytu na lůžku se zkrátila na 7,4 dne.

Podle odborníků za to může zčásti zavedení regulačních poplatků, a zčásti rychleji se rozvíjející léčebné postupy. Názory lékařů na Kroměřížsku se na to ale různí.

„Je to trend všeobecný. Lidé mají možnost volby, mohou se rozhodnout, zda do nemocnice chtějí, či ne. Poplatky bych z toho ale nevinila. Dříve doktor pacientovi řekl, že půjde na hospitalizaci, tak na ni jít musel,“ míní například kroměřížská lékařka Jindřiška Pilátová, která se už s pacienty odmítajícími pobyt v nemocnici setkala.

Pouze mizivé zkušenosti s odmítnutím hospitalizace má zase hulínský lékař Jiří Pražák. „Moc jsem se s tím nesetkal. Když jsem někomu doporučil, aby na ni šel, tak šel,“ řekl Pražák.

Odmítavé pacienty však chápe. „Lidé se snaží hodně přejít z nemocniční péče do ambulantní. Je to celosvětový trend a není se čemu divit. Ambulantní péče je levnější a pohodlnější,“ dodal Pražák.

Kdo však podle holešovské lékařky Dany Zapletalové léčbu odmítne, zahrává si s vlastním zdravím. „Je to špatné, to dá rozum. Z vlastní zkušenosti mohu ale říct, že jsem se s tím ještě nesetkala,“ podotkla Zapletalová.

Peníze před zdravím by pochopitelně nepreferoval každý. „Pobyt v nemocnici se sice může hodně prodražit, ale když budu potřebovat, tak si jej vždycky zaplatím, bude-li třeba,“ svěřila se třeba Františka Němcová z Kroměříže.

V jedné ze dvou kroměřížských nemocnic však celorepublikový trend patrný není.

„My tu máme pořád plno. Vybírám regulační poplatky a nevšimla jsem si doposud toho, že by příbuzní pacienta chtěli zkrátit jeho pobyt u nás, aby něco ušetřili,“ uzavřela účetní v kroměřížské Nemocnici milosrdných sester svatého Vincence de Paul Marie Štěpánová.