Stížnosti a dotazy na původce hluku zaznamenal jak zlínský magistrát, tak krajská hygienická stanice ve Zlíně. Záhadu osvětlila mluvčí společnosti Alpiq Generation, pod kterou spadá zlínská teplárna. Za nepříjemný zvuk mohla závada pojistného ventilu. Ze sídla společnosti tak míří do Zlína omluva.

„Během října jsem si toho všiml hned několikrát. Hučení se ozývalo ze svitovského areálu. Většinou večer, ale už mě to vzbudilo i ráno. Manželka z toho také není nadšená a sousedé, kteří mají malé děti, už vůbec ne," svěřil se Deníku Pavel Malčín ze Zlína.

Podle svědků se hluk ozýval například v neděli či v úterý mezi šestou a sedmou hodinou v podvečer, ale i dříve.

Stížnosti a dotazy zaznamenali i úředníci na zlínském magistrátu. „Ano, skutečně se nám ozvali lidé, které tento problém zajímal. Otázku překročení hlukových limitů, řeší krajská hygienická stanice ve Zlíně. Tam jsme tazatele odkázali," zareagoval Zdeněk Dvořák, mluvčí zlínského magistrátu.

Podle mluvčí společnosti Alpiq Generation Markéty Čapkové způsoboval zvýšený hluk pojištný ventil zlínské elektrárny.

„Problém vznikl nesprávným nastavením mezní hodnoty tlaku, při kterém pojistný ventil začne plnit svoji funkci. Během čtvrtka provedla dodavatelská firma přenastavení hodnot tak, aby k tomuto problému dále nedocházelo," uvedla Markéta Čapková.

Podle ní proběhla také revize a seřízení daných ventilů. „Za vzniklou situaci se naše společnost obyvatelům města Zlína omlouvá a děkuje za pochopení," doplnila Čapková. Podle krajské hygienické stanice ve Zlíně se snížení úrovně hluku zlínské teplárny řeší dlouhodobě a průběžně.

„S vedením teplárny míváme během roku několik pracovních setkání. Stížnosti občanů na hlučný provoz jsou totiž dlouhodobého charakteru. Musím však potvrdit, že se vedení společnosti snaží spolupracovat a na odstranění hlukové zátěže pracuje," sdělila Eva Javoříková, vedoucí odboru hygieny obecné a komunální.

Také většinový vlastník areálu bývalého Svitu, společnost Cream, situaci s hlukem monitoruje.

„Nejen teplárna, ale i další provozy v areálu způsobují hluk. Coby významný vlastník vždy budeme podporovat aktivity a investice směřující k bezhlučným a ekologickým provozům v tomto areálu," sdělila Jaroslava Němcová, manažerka marketingu společnosti Cream.

Hlukové limity pro městskou zástavbu vycházejí z nařízení vlády. Jednotlivé maximální limity se však liší dle indiviuduálních parametrů každé lokality. Podle Evy Javoříkové tak nelze jednoznačně říct, kolik decibelů je ještě v normě a kolik už je překročení únosné hranice.