Vúterýkrajský úřad sdělil, že již se intenzivně připravují stavební práce a že bylo zadáno vypracování podoby interiéru. Do prostor 14. a 15. budovy se přestěhuje Krajská knihovna Františka Bartoše, Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění. Konkrétně galerie nabídne díky rozšířeným prostorům více výstav, širší expozici vlastní sbírky či praktické a vzdělávací aktivity pro děti i dospělé.
„V současné době máme málo místa jak pro výstavy, tak pro skladování i naši práci,“ popsal současnou situaci ředitel galerie Václav Mílek. Nové působiště podle něj umožní například umístění monografických výstav či uspořádání Zlínského salonu na jednom místě.
Důstojné místo najde v opraveném objektu také stálá expozice kompletní umělecké sbírky galerie, jejíž pouhý zlomek je v současné době představen na zlínském zámku. Galerie navíc podle ředitele Mílka rozšíří také své vzdělávací aktivity.
„Mimo přednášek pro školy i veřejnost půjde například o různorodý doprovodný program k výstavám. Zde si například budou moct příchozí prakticky vyzkoušet techniku, kterou pracují moderní umělci,“ vysvětlil. Tím, že si děti ale i dospělí vlastníma rukama osahají způsob výroby uměleckého díla, bude jim potom pode něj bližší i samotná výstava.
Obrovský přínos vidí v projektu také ředitel zlínského Muzea jihovýchodní Moravy Ivan Plánka. „Po padesáti šedesáti letech dostane muzeum důstojné moderní prostory vyhovující evropským parametrům,“ komentoval plánované stěhování do Krajského kulturního a vzdělávacího centra. Přestěhuje se sem podle něj například odborná knihovna z Jaroslavic.
V objektu by měla zároveň vzniknut zcela nová expozice Fenomén Baťa. „Ta ale nebude mít nic společného s tou, která je teď v galerii. Rádi bychom lidem představili historii a vývoj Batismu,“ poznamenal. Sál o rozloze pěti set metrů čtverečných by měl, mimo pořádání dílčích výstav, umožnit také například hostování rozsáhlých expozic z pražského Národního muzea. „Samozřejmostí jsou přednášky pro školy i veřejnost,“ dodal Plánka.
Své služby rozšíří v novém objektu také krajská knihovna. „Do naší současné studovny se vejde jenom patnáct čtenářů, v nových prostorách to bude mnohem více,“ uvedla příklad její ředitelka Zdeňka Friedlová. Knihovna nabídne v nové budově také řadu novinek.
„Návštěvníci zde najdou například multimediální knihovnu, specializovanou studovnu, dva sály pro kulturní a vzdělávací akce, klubovnu pro děti, kavárnu, šatnu a odpovídající sociální zázemí,“ vyjmenovala ředitelka knihovny.
Všechny tři Zlínským krajem zřízené instituce jsou v současnosti umístěny v pronajatých prostorách. „Jako východisko jsme se rozhodli zpracovat projekt Krajského kulturního a vzdělávacího centra řešící soustředění tří těchto kulturních institucí do jednoho stavebního celku,“ vysvětlil náměstek hejtmana Libor Lukáš. Celkové náklady projektu počítají s investicí 900 milionů korun. Investorem je Zlínský kraj. „Více než polovina investic by mohla být pokryta z evropských dotací,“ poznamenal.
V současné době podle jeho slov pracuje přípravný tým na vyhotovení projektové dokumentace, která bude dokončena ještě v letošním roce. Samotné centrum by mělo být hotovo již v roce 2012.
„Kromě počítačů a audiovizuální techniky budou instituce vybaveny moderními technologiemi identifikace objektů v podobě čipů, jako jsou samolepící etikety, plastové karty nebo náramky,“ doplnil Lukáš.