„Vzhledem k tomu, že tradice vánočních trhů se v Otrokovicích příliš neujala, chtěli jsme především našim obyvatelům poskytnout možnost zakoupit si kvalitní vánoční stromek v místě bydliště,“ uvedla starostka města Hana Večerková.

Stromky bude prodávat přímo pěstitel s tradicí. Pěstování vánočních stromků se zabývá již od roku 2003. V roce 2006 se stal členem Sdružení pěstitelů vánočních stromků a zakládá si na kvalitě svých výpěstků. Stromky pěstuje na ploše přibližně 30 hektarů v oblasti Podhostýnského mikroregionu a největší část produkce tvoří jedle kavkazská a smrk pichlavý, v menší míře pak smrk ztepilý a další druhy exotických dřevin.

Pěstitel doporučuje následnou péči o stromeček:

1. Po zakoupení postavte stromek do chladna (např. na dvůr či balkon) a nechte ho zabalený v ochranné síti.

2. Zespodu ořízněte asi 2 cm od konce (vytvoříte čerstvý řez) a stromek postavte do nádoby s vodou. Stromek přijme několik litrů vody a zůstane svěží.

3. Pokud venku panují teploty pod bodem mrazu, přidejte do nádoby s vodou glycerin koupený v lékárně (stromek nezamrzne a lépe přijme vodu).

4. Než přenesete stromek do vytápěné místnosti, nechtě ho aklimatizovat v nevytápěné místnosti několik hodin. Předejdete tak teplotnímu šoku, který může způsobit opadání jehličí.

5. Je vhodné celý stromek pokropit hadicí nebo konví (příp. sprchou), jehličí totiž odebírá vláhu.

6. V místnosti je vhodné zvlhčit jehličí 1x denně rozprašovačem.

7. Pro lepší manipulaci můžete ochrannou síť sundat až po nasazení stromku do stojanu. Po krátké době získá stromek svůj původní tvar.

8. Pokud si necháte spodní část stromku ofrézovat, významně se sníží schopnost stromku přijímat vodu ze stojanu.