VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v Pasecké ztrácí trpělivost. V Klabalské to taky vře. Podepsali petici

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Již od loňského podzimu zažívají lidé, kteří bydlí v ulici Pasecká ve Zlíně, krušné chvilky: tato ulice totiž prochází výraznou rekonstrukcí, buduje se zde mimo jiné kruhový objezd. Jenomže stavební práce pro místní obyvatele trvají již dlouho.

9.8.2018 1
SDÍLEJ:

Opravy silnic v ulicích Česká a Pasecká a oprava mostu v ulici Klabalská, působí lidem komplikace.Foto: Deník / Jana Zavadilová

Dopravní omezení je znásobeno rekonstrukcí a uzavřením ulice Česká na sousedícím sídlišti Jižní Svahy nad ulicí Paseckou.

K tomu probíhají opravy mostu na ulici Klabalské, která s Paseckou také sousedí. Zde je třeba opravit i potrubí, most v této chvíli neexistuje. Klabalská se tak ocitla v naprosté izolaci, vede do ní jen jedna přístupová cesta.

Pro starší lidi bez auta tak nastala naprosto zoufalá situace, k nejbližší zastávce musí obcházet stovky metrů. Lidé v těchto částech mají i pocit, že stavební práce neprobíhají plynule, dokonce někdy prý stojí, a proto jsou pořádně naštvaní.

Dokonce podepsali petici, která je adresována Magistrátu města Zlín. Chtějí znát důvod, proč se všechny tyto stavební akce provádí současně a proč se na těchto stavbách nepracuje plynule. Podle nich v důsledku oprav mají obyvatelé, ale také zdejší podnikatelé potíže.

„Máme méně zákazníků,“ hlásí pracovníci prodejen s potravinami i restauratéři.

„Vázne zásobování, ale také sem klienti vzhledem k dopravním komplikacím nejezdí. Podnikatelům tak vzniká škoda v řádech desetitisíců korun,“ zní z petice, jejíž iniciátorkou byla místní obyvatelka Hana Vaňková. Několik dní po jejím sestavení ji podepsala více jak stovka naštvaných lidí.

Proč dělají vše najednou?

„Proč dělají všechny ty opravy najednou? Kdo tohle mohl vymyslet?“ ptá se například zvěrolékař Miroslav Kubec z ulice Klabalská, kterému si stěžují dokonce i zákazníci v jeho ordinaci.

„Víte, my bychom to vydrželi, ale kdyby nám někdo řekl: „Trvá to, protahuje se to, vydržte, bude to tehdy a tehdy.“ My jsme si to tady přáli opravit, protože tady ta situace byla neúnosná a nikdo tu na nic třicet let nesáhl,“ komentovala předchozí zoufalý stav komunikací v ulici Pasecká dál Hana Vaňková.

Doplnila také, že lidé podepsaní pod peticí trvají na ukončení zdejších stavebních prací v co nejkratším termínu.

„Opravy ulic Pasecká a Klabalská probíhají zcela dle schváleného harmonogramu. Je pravdou, že probíhají déle, než jsme předpokládali, ale to je dané nesouladem projektové dokumentace na inženýrské sítě se skutečností. Dokončení všech prací předpokládáme v listopadu 2018,“ vysvětlila za dodavatelskou společnost Eurovia CS tisková mluvčí Iveta Štočková.

Doplnila, že se budou snažit co nejvíc zmírnit komplikace, které stavba přináší. Podle ní však k záměrným průtahům stavby z jejich strany nedochází.

„Lidé v místě jsou nasazováni dle aktuálních činností a prováděných technologií. Někdy se může zdát, že nejsou pravě vidět, ale některé materiály potřebují zrát,“ vysvětluje mluvčí dodavatele stavby.

Proč se tyto dopravní stavby dělají současně a ne etapově, vysvětlil za investora - město Zlín člen Rady města Zlín Josef Novák.

„Jedná se o dvě samostatné stavby, smlouva na akci Paseckou byla uzavřena a i realizace začala již v loňském roce. Na akci ulice Česká byly přiděleny finanční prostředky až následně,“ uvedl zlínský radní. Podle něj se ale stavby v podstatě etapovitě řeší.

„To ani jinak nejde. V rámci Pasecké se řešil nejprve most, poté kruhový objezd, nyní navazující dlážděné plochy a další přemostění  na Klabalské,“ doplnil Novák s tím, že obdobná situace je na ulici Česká.

Radní Novák: Prosím lidi o trpělivost 

Právě zde kolem půlky září začíná další, třetí etapa rekonstrukce komunikace Česká. Tato ulice se pak uzavře od nového provizorního parkoviště nahoru. To znamená, že lidé nebudou moci jet do města přes Moravskou a Slezskou ulici, ale budou muset sjíždět dolů, právě na exponovanou ulici Paseckou.

„Harmonogram ale dodržujeme přesně, dokonce jsme týden v předstihu,“ hlásí za dodavatele této stavby, firmu KKS, stavbyvedoucí Kamil Grmela s tím, že toto omezení potrvá do konce roku.

„Stavba Pasecká - Klabalská není jednoduchá dopravní stavba, neboť se realizuje za provozu, proto bych rád poprosil občany o trpělivost,“ žádá všechny obyvatele radní Josef Novák. Podle něj je nový termín dokončení vzhledem k četným problémům do 30. listopadu 2018.

Co se týká uvedené petice, tiskový odbor magistrátu ve středu Zlínskému deníku sdělil, že město žádnou takovou petici dosud neobdrželo, tudíž se k ní nemůže vyjádřit.

„Jakmile petice dorazí, rada k ní zaujme stanovisko a odpoví dle petičního zákona. V každém případě platí, že s iniciátorkou přímo komunikuje jak radní pro dopravu, tak referent zodpovědný za tuto stavbu,“ komentoval za odbor referent vnějších vztahů Lukáš Fabián.Kdy je podle SOD plánováno dokončení stavby, případně jednotlivých etap? Odpovídal Josef Novák ze zlínského magistrátu:
Akce Pasecká – do 30. 11. 2018
Akce Česká – do 31. 5. 2019 (první uzavřený úsek pod dočasným parkovištěm by měl být dokončen v září 2018 – předběžně domluvena pokládka živice 4.-5. září, následně bude tento první úsek otevřen a uzavře se druhý úsek na ulici České. Dělá se vše proto, aby se zprovoznila do konce roku celá ulice Česká, samozřejmě to nemusí vyjít kvůli počasí, popř. dalším nepředvídatelným problémům.

Kolik je cena dle smlouvy o dílo ulice Pasecká? Kolik bude stát rekonstrukce ulice Česká?
Česká – 39 420 044,32 Kč bez DPH + již hotové dočasné parkoviště cca 4 300 000 Kč bez DPH
Pasecká – 19 852 550,27 Kč bez DPH

Autor: Jana Zavadilová

9.8.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Pracovník/pracovnice k obsluze výrobních linek. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplň práce: příprava pracoviště, příprava materiálů pro výrobu, základní kontrola výrobku, který opouští výrobní linku (kontrola data, svárů, hmotnosti, apd.), ruční balení výrobků, vkládání do kartonů, ukládaní na paletu, sanitace výrobního zařízení průběžná nebo na konci výroby, sanitace výrobních prostor, Výhody: příspěvek na dojíždění, nástupní bonus, příspěvek na stravování, možnost nákupu výrobků za zvýhodněné ceny. Pracoviště: Mogador s. r. o. - sídlo, tř. Tomáše Bati, č.p. 1644, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Petra Adamíčková, +420 777 752 049. Výroba - Ostatní technici v chemickém inženýrství a 15 000 Kč Ostatní technici v chemickém inženýrství a příbuzných oborech Filmový laborant. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Laboratorní zpracování kinematografických filmů. Vzdělání technického směru, elektro, chemie, strojní, uměleckého obor - fotograf. , Směnný provoz ranní - odpolední směna. , Výhody: 1 týden dovolené navíc, stravenky, 3 dny v roce sick days. Pracoviště: Bonton a.s. - zlín, Filmová, č.p. 174, 760 01 Zlín 1. Informace: Ing. Aleš Boštička, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 15 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči C+E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Hledáme řidiče Mezinárodní přepravy s vozidly nad 12 t.. Pracoviště: Quicktrans s.r.o. - slušovice, Školní, č.p. 200, 763 15 Slušovice. Informace: Toufar Marek, +420 602 587 957. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 12 300 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci, stavební práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12300 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Náplň práce: stavební práce v rámci celé ČR, Osobní návštěva možná v sídle firmy každou středu od 12 do 13 hod. , telefonicky se hlásit v době od 8-16 hod.. Pracoviště: Gamdakstav s.r.o., Lazy I, č.p. 4285, 760 01 Zlín 1. Informace: Gamdak stav s.r.o., +420 604 216 802.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20.–21. října 2018

Sražení policistky, hrad pod palbou: a sumec albín: prohlédněte si videa víkendu

Šumperk proti Slavičínu.
27

Divizní Slavičín slaví povinné vítězství

Víkend snů! Po Boleslavi srazili Berani do kolen i Olomouc

Prodloužený víkend snů mají za sebou hokejisté PSG Berani Zlín. Po páteční výhře s Mladou Boleslaví zvládli svěřenci trenéra Svobody i moravskou bitvu s Olomoucí, kterou porazili 3:0. Ševci šli do vedení ve 14. minutě Kulda, který propálil Konráda k bližší tyči.

Medvěd zabíjel už i na Kroměřížsku

Šelma se pohybuje v okolí Rajnochovic. Napadla další ovce. Situace je vážná.

OBRAZEM: V sobotu se ve Zlíně potřetí konal Den s kávou

Třetí ročník Dne kávy se uskutečnil v rámci Guru-Caffé Kávafestu v sobotu 20. října v prostorách kongresového centra Zlín. Bohatý program zahrnoval i odborné přednášky. 

Bílek: Ať se pískají penalty a góly, které jsou. Pak bude vše v pořádku

Zase je poškodili rozhodčí! Fotbalisté Zlína už potřetí na podzim doplatili na chybný verdikt rozhodčích. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT