„Vidíš tam něco?" ptala se Monika Mešková svého asi osmiletého syna. „No, asi jo, tak jakoby nahoře," odpověděl. Sluneční skvrny v neděli nebyly zase až tolik zřetelné. Zato protuberance, tedy výtrysky plazmy ve sluneční koróně, byly vidět krásně.

Monika se svým manželem a synem si nenechali ujít poslední příležitost podívat se na slunce z dalekohledů zlínské hvězdárny. „Jsme tady letos podruhé, předtím jsme byli na běžném večerním pozorování," říká. Přišli už ve dvě hodiny, kdy se hvězdárna otevírala. Přece jen, poslední den by mohl být nával.

O Slunci příchozím vypráví Jiří Vašátko, jeden ze členů Zlínské astronomické společnosti. Kromě základních faktů popisuje hlavně věci, které návštěvníci mohou pozorovat, skvrny a protuberance. „Na hlavním dalekohledu se pozorují sluneční skvrny. Tam vidíte naši nejbližší hvězdu ve viditelném spektru, světlo je samozřejmě zeslabeno. Na druhém menším dalekohledu máme filtr, se kterým pozorujeme protuberance," vysvětluje Vašátko.

„Libí se nám tady," pochvaluje si Monika. „Pánové jsou úžasní, dozvěděli jsme se spoustu věcí. Bylo to skoro až vyčerpávající," usmála se. To už ji malý syn tahá za ruku a povídá něco o bazénu. „Jenom to počasí, no… Za chvíli se vydáme ještě na koupaliště, máme dneska super nedělní program," pochvalovala si Monika.

„Letos je to sice poslední pozorování slunce, ale po domluvě samozřejmě nemáme problém zorganizovat nějaké další pro skupinu zájemců. Nejlépe se na nás obracet prostřednictvím emailu, který lidé najdou na našem webu," říká Jiří Vašátko.

Zájem pozorování slunce je podle něj proměnlivý, stejně jako jsou i samotné sluneční skvrny. „Nejvíce jsem tady o prázdninách měl asi třicet lidí. Potom jednou zase nepřišel nikdo. To byl tenkrát jeden z nejteplejších dnů, takže mi to zase tolik nevadilo, odpočíval jsem dole," říká s úsměvem.

Ačkoli pozorování slunce skončilo, hvězdárna stále láká na pozorování večerní. V září začíná v osm hodin večer vždy v pondělí a pátek. Dospělí zaplatí třicet korun, děti polovinu. Navíc se v budově hvězdárny konají přednášky pro veřejnost a to nejen z oblasti astronomie. Program je dostupný na webových stránkách hvězdárny.

IVAN ČERNICKÝ