„Před tím jsem pracoval v oblasti počítačů. Po nervózních letech v kanceláři je to neskutečná psychická úleva. Konečně jsem v oblasti historie a to je pro mě balzám na duši,“ vyjádřil se Michal Orava.

Tomáš Baťa proslavil sebe, Zlín, ale i celou Českou republiku vybudováním firmy Baťa.

„Firma Baťa byla zapsaná v Guinessově knize rekordů jako firma, která prodala nejvíce párů bot v historii lidstva. Od svého vzniku stihla prodat přibližně čtrnáct miliard párů bot. Dá se tedy říct, že Baťa celý svět obul dvakrát,“ zaznělo na komentované prohlídce z úst průvodce.

Zavzpomínat si lidé chodili do památníku Tomáše Bati celý den. Jedné z prohlídek se účastnil i Marek Tomaštík, proděkan fakulty logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati.

„Myšlenky a odkaz Tomáše Bati studuji profesionálně. Fascinuje mě na něm to, jak zvládal svou roli. Prošel různými krizemi a to ho vycvičilo natolik, že vytvořil rozsáhlý podnik a monumentální podnikatelské dílo,“ uvedl Marek Tomaštík.

festival  Masters of rock 2019
Na Masters dorazilo první den přes 15 tisíc lidí. Podívejte se na ten hukot

Toho, co na zakladateli firmy lidé obdivují, je mnoho.

„Úžasné je, jak byl otevřený. Myslel i na věci, které nebyli jednoduché či zřejmé a nespadali ani do jeho podnikání v užším slova smyslu. Například kontexty dopravních staveb napříč celým Československem nebo expanze do celého světa. Vždy byl o dva či tři kroky nad samotným podnikáním,“ zamyslel se milovník historie Michal Orava.

Budova bývalého domu umění se v Památník Tomáše Bati začala měnit už více než před dvěma lety, otevřena pro veřejnost byla nedávno. V současnosti slouží pouze k uctění památky a zavzpomínání si na zlínského velikána.

„Když jsem poprvé vkročil do budovy v této opravené podobě, velice mě to oslovilo. Pan architekt udělal ohromnou práci. Líbí se mi důraz, který byl kladen na detaily a to, že budova není přizpůsobována současným trendům,“ komentoval vzhled budovy Michal Orava.

Na budově oceňuje hlavně její atmosféru a ducha stavby.

„Bojím se, že převáží praktické tendence a z budovy se bude chtít udělat něco v uvozovkách užitečného. Tím by se ale úplně vytratila ta atmosféra,“ uvedl.

Podle průvodce většina návštěvníků však budovu vnímá stejně.

„Vídám tu návštěvníky denně a musím říct, že tři čtvrtina z nich to vnímá podobně. Cítí toho ducha a pokoru, která ze stavby vychází,“ vyjádřil se Michal Orava.

Autor: Karolína Machů