„Automobily svýbušnou látkou parkují často vblízkosti obydlených zón. Navíc jsme před časem do poštovních schránek dostali brožurku, která informuje, jak se chovat vpřípadě chemické havárie,“ vysvětlila původ svých obav Eva Mikešová.

Skupinka stěžovatelů se před několika dny setkala na tamní radnici spředstaviteli města. Jejich hlavním požadavkem bylo odstavování zásobovacích vozů, mířících do Statestrongu, mimo obydlené části Bojkovic. „Iniciátoři setkání navrhli několik míst, kde by automobily mohly parkovat. Ta však pro tento účel nejsou použitelná,“ poznamenala místostarostka Bojkovic Květoslava Ogrodníková.

Zástupci policie doporučili parkovat vozy schemikáliemi přímo vobjektu podniku. „Mimo to by vypuštění nebezpečných látek mělo být provedeno bezprostředně po příjezdu vozů do firmy,“ seznámila se stanoviskem strážců zákona jejich uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková. To však stěžovatele ani trochu neuklidnilo a protestují dál.Dokončení ze strany1

Navrhli jsme několik zón pro parkování zmiňovaných vozidel, ani ty však lidé změstského úřadu neschválili. Najmeme si právníka, který by nám měl pomoct problém řešit. Své stížnosti doručíme třeba ina Pražský hrad,“ varuje další Bojkovjan Jaroslav Stehlíček.

Těmi, kdo mírní obavy stěžujících si obyvatel, jsou zástupci Hasičského záchranného sboru Zlínskéhokraje.

„Kontroly bezpečnosti provozu a dodržování platných norem se vareálu firmy Statestrong provádí jednou ročně. Žádné závady tam ale doposud kontroloři nezjistili. Firma vBojkovicích působí od roku 1999, její provozy jsou prakticky nové a velmi dobře zabezpečené. Pokud někdo argumentuje informacemi o220tunách uložených chemikálií, pak to ještě neznamená, že firma překračuje povolené limity vmnožství uložených látek,“ vysvětlil mluvčí krajského hasičského sboru Ivo Mitáček.

Jednatelé firmy Statestrong přislíbili, že své povinnosti, které souvisejí sprovozem jejich podniku, rozhodně neporuší. „Nevíme, jakého cíle stěžovatelé dosáhli, ale naše společnost předá informace, týkající se požadavku zákazu parkování kamionů na území Bojkovic a dodržování příjezdových tras, našim dodavatelům,“ sdělil jednatel kritizovaného bojkovického podniku Petr Nevřiva.