V této chvíli je podle oslovených lidí ale většina místních spíše proti. Primátorka Irena Ondrová (ODS) se domnívá, že se jedná pouze o aktivitu jistých lidí za podpory senátorky Aleny Gajdůškové (ČSSD) a pevně věří, že k odloučení nedojde.

Přípravný výbor: Vysvětlujeme a objasňujeme

Členové přípravného výboru chtěli mít původně petici s šesti sty podpisy občanů v rukou už koncem května, poté se chystali v tuto dobu začít a nyní plánují obcházet kostelecké domy až v podzimních měsících. „Pro odloučení od Zlína je to podle mě nyní mezi obyvateli padesát na padesát. Náš plán je tedy ve fázi vysvětlování a objasňování,“ sdělil jeden ze zástupců třináctičlenného přípravného výboru Radomír Novotný.

„Lidé se nás ptají i na ulici na nejrůznější věci. Co by bylo s dopravou, osvětlením nebo kanalizací. A my se jim snažíme všechno vysvětlit, a zvýšit tak informovanost mezi lidmi,“ sdělil.

Tu by měl podle něj podpořit také druhý výtisk Kosteleckých listů, který má vyjít v nejbližších dnech. „Bude v nich reakce přípravného výboru na schůzi s představiteli města 26. května. Radní totiž tvrdili, že investice do Kostelce byly v minulých letech vyšší, než si myslíme my,“ objasnil Novotný.
Poukazoval například na cyklostezku nebo útulek, což podle něj rozhodně nejsou primární investice pro Kostelec.

Dalším důvodem snah je podle Novotného například neúčast místních na projednávání týkající se budování dálničního převaděče. „Hlavní výhodou by však bylo, že bychom veškeré veřejné záležitosti jako územní plán či zájmovou činnost projednávali my a ne zástupci města na zlínské radnici,“ vysvětlil Novotný. Dodal také, že se inspirovali Želechovicemi, které nedávno rozhodly o své samostatnosti v referendu.

Primátorka Ondrová se nechala slyšet, že radnice dosud žádný nespokojený dopis z Kostelce nedostala, ani s žádným z iniciátorů nejednala. „Na setkání, které jsme měli, to rozhodně na snahy o odtržení nevypadalo. Mluvili tam pouze pořád dokola tři stejní lidé. Kostelec je nedílnou součástí Zlína a já pevně věřím, že k odtržení nedojde,“ uvedla primátorka.

Dodala, že podle jistých svědků se tento týden sešla s tamními iniciátory senátorka Alena Gajdůšková, která podle ní za rozbíjením Zlína stojí. Při osobním setkání jí to prý také před řadou svědků do očí řekla.

Senátorka Gajdůšková označila vyjádření Ondrové za nehorázná a je přesvědčená, že mají za cíl zdiskreditovat ji před podzimními volbami. „Paní primátorka zřejmě ani netuší skutečné problémy Zlína a potřeby jeho obyvatel,“ prohlásila Gajdůšková. „Lidé jsou velmi nespokojení a já opakovaně upozorňuji, že situace je vážná a je potřeba ji řešit větším podílem občanů na správě města,“ sdělila Deníku.

Mezi Kosteleckými však zatím panuje neurčitá nálada. Nikdo z obyvatel Kostelce, které Deník oslovil, se nevyjádřil pro osamostatnění místní části.

Spolumajitelka obchodu obuvi Zdeňka Ondrová například rozhodně s odtržením Kostelce od Zlína nesouhlasí. „Myslím, že by nám bylo hůře než doposud. Logicky je většinou cílem se sdružovat, ne naopak,“ sdělila.

Spíše proti je také číšník místní hospody Petr Staněk. „Nevím, kdo by naši případnou obec řídil. Ten kdo na to má, nechce a kdo by chtěl, ten se na to podle mě nehodí,“ domnívá se Staněk. Jméno konkrétní osoby však prozradit nechtěl.

Michal Novák zatím není rozhodnutý, zda by se pod petici podepsal. „Připadá mi, že je to jen iniciativa jistých lidí. Sám v tuto chvíli nevím, pro co budu hlasovat, ale co jsem slyšel mezi místními, tak většina s odtržením nesympatizuje,“ prozradil.