Jaká bývá úspěšnost takovéto přehlídky pracovních příležitostí?

Úspěšnost té dnešní budeme analyzovat zhruba po měsíci. Předpokládáme, že by se mohly umístit desítky lidí. Při květnové burze práce, která se konala na Novestě, to bylo skoro sedmdesát lidí nejen ze Zlínska, ale i dalších okresů kraje.

Co poradíte lidem, kteří jsou nezaměstnaní, a přitom stále váhají a trvají na práci v oboru, který se vyučili a ve kterém pracovali třeba velkou část života?

Poté, co člověk opustí původní pracovní místo, musí mnohdy přehodnotit své představy a požadavky. Měl by zkusit dělat třeba i jiné povolání. Kdybych byla personalistkou a měla si vybrat mezi dvěma lidmi se stejným vzděláním a praxí, raději zaměstnám toho, který dělal třeba půl roku nekvalifikovanou práci než toho, který byl jen zapsaný na Úřadu práce.

Jaký je předpoklad míry nezaměstnanosti do budoucna?

V srpnu byla na Zlínsku nezaměstnanost 4,6 procenta, koncem roku 2007 to bylo 5,07 procenta. Předpoklad je, že počet lidí bez práce bude mírně přibývat. Je to důsledek vysokých cen benzinu a silné koruny. Klesá totiž poptávka po některých výrobcích a službách.