Kromě toho rychle klesá počet volných pracovních míst a navíc se chystá další propuštění. Informoval o tom Zlínský úřad práce.

„Zatímco v posledních letech v únoru lidí bez práce ubývalo, letos je tomu naopak. Počet uchazečů vzrostl za minulý měsíc o 2035 osob. A v březnu by se mohla situace ještě zhoršit,“ uvedla mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Situaci podle ní navíc ještě zhoršuje to, že rapidně ubývá volných míst. „Na konci února máme v kraji celkem 2471 pracovních nabídek, což je o 599 méně než v lednu,“ podotkla Majdyšová. Jediným pozitivem je podle ní to, že se mezi volná místa opět vrátily alespoň v malé míře strojnické profese.

Propouštění se už netýká jen některých oborů. Podle mluvčí neexistuje odvětví, které by krize nezasáhla. „Přicházejí nám spíše jednotlivci, nebo malé skupinky lidí z různých typů firem. Hromadnému propouštění se totiž snaží společnosti zabránit a to většinou zavedením odstávek,“ řekla Majdyšová.

Doplnila, že je ale otázkou, jak dlouho budou zaměstnavatelé schopni současné situaci takto čelit.

Podle ní by mohl být možným východiskem, jak se vyhnout propouštění, krok, se kterým přišel v minulých týdnech otrokovický Barum Continental. „Jedná se o zkrácení pracovní doby. O tuto možnost se už začaly zajímat menší podniky,“ uvedla mluvčí úřadu práce.

Několik firem v kraji se však hromadnému propouštění nevyhne. Patří k nim například Slovácké strojírny z Uherského Brodu, které zaměstnávají přibližně osm set lidí.

„Chystáme se postupně ukončit pracovní poměr asi stovce lidí. Důvodem je úbytek zakázek. Navíc uvažujeme i o dočasném zkrácení pracovní doby, a to z osmi na šest hodin denně,“ sdělil finanční ředitel Slováckých strojíren Vladislav Ondrůšek.

Se sto čtyřiceti zaměstnanci se zase chystá rozloučit firma Baťa z Dolního Němčí. „Kvůli poklesu zakázek od všech našich odběratelů a očekávanému vývoji v příštích měsících jsme se rozhodli snížit stavy,“ vysvětlil ředitel divize v Dolním Němčí Dušan Kopiar. Firmu tak opustí víc než polovina zaměstnanců.

Propouštět bude i společnost ON Semiconductor Czech republic na Vsetínsku. Podle úřadu práce dostane výpověď asi devadesát lidí. Vyjádření vedení se však Deníku nepodařilo získat, protože ve firmě platí odstávka.

K 31. březnu definitivně končí zlínská obuvnická firma Novesta. „Společnost byla od loňského roku v konkurzu už na ni však byl kupec. Kvůli krizi však s obchodu sešlo a nebyla jiná možnost než výrobu ukončit,“ vysvětlil asistent správce konkurzní podstaty firmy Aleš Navrátil.

Najdou se však i takové podniky, které zatím nemusely k žádným preventivním opatřením přistoupit. Jednou z nich je například zlínská Tescoma. „Situaci bedlivě sledujeme, zatím se však problémů neobáváme. Sice jsme zaznamenali drobný pokles v tržbách, předpokládáme však, že březen to dožene,“ zhodnotil ředitel marketingu Tescomy Jiří Ambrož.

Kromě problémů přibývá ve firmách i odborových organizací. Potvrdil to pracovník odborového svazu KOVO Milan Blažek. „V poslední době jsme zaznamenali vznik hned několika takových organizací. Dá se říct, že důvodem je právě hospodářská krize, se kterou se jednotlivé firmy potýkají.“