„Nikdy by mě ale nenapadlo, jak velký problém bude si dopis vyzvednout. Pošta má totiž běžně otevřené do půl čtvrté, jenže já jsem ze školy pravidelně jezdila až mnohem později,“ zavzpomínala Mrázková. Dodala, že tehdy čekala dopis o přijetí z vysoké školy.

„Nejdřív jsme si mysleli, že mi to může vyzvednout někdo z rodiny, jenže to jsme se přepočítali. Na poště mamce řekli, že to patří jen do vlastních rukou. Zkoušeli jsme to domluvit i přes známou ale nešlo to,“ povzdechla si studentka. Nakonec se musela nechat uvolnit ze školy, aby si dopis mohla vyzvednout.

Mrázková však není jediná, kdo měl problém s vyzvednutím zásilky. „Lidi co od nás dojíždějí za prací jinam se většinou vracejí domů až už je pošta zavřená. Zatím si ale nikdo na otvírací dobu pošty nestěžoval. Lidi se vždycky nějak zařídí,“ uvedla místostarostka Kašavy Anastázie Jurášková. Zmínila, že zatím nezvažovali požádat českou poštu, aby otvírací dobu prodloužila.

To v Bohuslavicích na Zlínsku se snaží svým obyvatelům vyjít více vstříc. „Jednáme s poštou o tom, že by se ve středu doba prodloužila ze čtvrt na čtyři do pěti hodin, s tím, že pak v pátek by bylo otevřeno kratší dobu. Původně jsme chtěli mít otevřeno v sobotu, ale to nám zamítli,“ sdělila starostka obce Jana Puškáčová. Doplnila, že komu se nepodaří zajít na pobočku do Bohuslavic, může si to nechat přeposlat do Zlína.

Na Zlínsku je jedna třetina pošt otevřena i v sobotu a lidé této možnosti podle mluvčí České pošty Marty Selicharové hojně využívají. „V případě, že je ze strany občanů více požadavků na změnu otevírací doby pobočky pošty v místě jejich bydliště, snažíme se na tyto podněty reagovat. Paušálně ale žádné prodlužování otevírací doby poboček nepřipravujeme,“ řekla mluvčí.

V Březnici málem o poštu přišli úplně. „Nemáme klasickou pobočku, ale poštovní středisko. To znamená že naše pošťačka je chvíli za přepážkou a chvíli roznáší. Před časem nám ústředí pošty oznámilo, že bude pobočku rušit. Pak to ale asi nějak vyšumělo,“ poznamenal starosta obce Josef Hutěčka.

To v místní části Brumova-Bylnice Sidonii, na hranicích se Slovenskem, lidé o poštu letos přijdou. „Pošta v tomto místě měla opodstatnění před otevřením Schengenu. To ji hodně využívali Slováci. Lidé ale nezůstanou úplně odříznutí. Korespondenci bude zajišťovat mobilní poštovní služba,“ informoval starosta Brumova-­Bylnice Zdenek Blanař.