„Chci poděkovat za odevzdané hlasy, ale i Jiřímu Čunkovi, který dal do své funkce vše, co v něm bylo,“ řekl nový předseda strany bezprostředně po svém zvolení.

Michaela Šojdrová, ani dosavadní předseda Jiří Čunek delegáty nepřesvědčili. Svoboda pravděpodobně získal v druhém kole podporu účastníků, kteří předtím hlasovali pro Šojdrovou a Čunka.

Nyní čeká delegáty lidoveckého sjezdu volba místopředsedů strany. Jiří Čunek avizoval, že neubude silovat o post místopředsedy strany a doporučil Michaelu Šojdrovou.

Všichni uchazeči o nejvyšší stranický post před účastníky sjezdu předstoupili s kandidátskými projevy.

Jan Březina, který má podporu Miroslava Kalouska, delegátům slíbit spojit rozdělenou stranu. „Postrádá silné a rozhodné vedení,“ řekl europoslanec. Zdůraznil, že KDU-ČSL musí být politicky umístěna v pravém středu.

Předseda lidovců Jiří Čunek, který post obhajuje, hovořil k delegátům, kteří si již dopoledne vyslechli jeho hodinovou zprávu předsedy strany, stručně. Zdůraznil, že šéf KDU-ČL musí být především odvážný.

„Potkal jsem již mnoho poctivých politiků, ale jen málo statečných,“ řekl Čunek. Senátor se zmínil také o své kauze. „Při těchto zákeřných útocích, kterým nešlo o nic jiného ne o naši stranu, jsem odolal,“ prohlásil Čunek, nicméně dodal, že v některých chvílích vše nezvládl zcela profesionálně.

Jako třetí se k delegátům obrátil Cyril Svoboda. Jako klíčovou vlastnost budoucího předsedy lidovců vidí zkušenost. „Nemůže dělat začátečnické chyby,“ nechal se slyšet. A nabídl sám sebe jako člověka s bohatými zkušenostmi s politikou na nejvyšší úrovni.

Svoboda také naznačil, jaké jsou jeho názory na ekonomické priority. Zmínil například potřebu progresivního zdanění či společného zdanění manželů. Dodal také, že není možné, aby byl kdokoliv na základě sociálního postavení vyloučen z přístupu například ke vzdělání nebo zdravotnictví.

Sérií kandidátských projevů zakončila poslankyně Michaela Šojdrová. V řeči, která byla několikrát přerušena potleskem, sice poděkovala předchozím šéfům strany, ale následně zkritizovala, že v poslední době KDU-ČSL neměla vedení se schopnítí řídit stranu a mít autoritu.

„Lidsky jsem chápala, že byl předseda pod velkým tlakem, ale to nic nemění na tom, že jsme s pěti ministry ve vládě nedokázali prosadit maximum a že dochází k úbytku našich voličů,“ řekla Šojdrová na adresu šéfa lidovců Jiřího Čunka.

I ona se dotkla ekonomických témat. „Nechceme zadlužovat budoucnost, ale také nechceme privatizovat strategické podniky nebo zdravotnické zajištění,“ sdělila.

První kolo volby by mělo trvat zhruba do 16 hodin. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční počet hlasů, postoupí dva nejúspěšnější do druhého kola.

Víkendový sjezd lidovců začal ve Vsetíně v sobotu v 10 hodin. S kritickým projevem vystoupil před polednem předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Šéf lidovců se ve více než hodinové zprávě předsedy pustil zejména do Miroslava Kalouska a politiky, kterou v KDU-ČSL prosazoval.

„Tato politika primárně směřovala ke sbližování s ODS a současně byla krajně pragmatická,“ řekl Čunek s poukazem na někdejší Kalouskovo vyjednávání o vládě s ČSSD za tiché podpory komunistů.

Kalousek se podle něj snažil stranu rozdělit. „Vymyslel umělé dělení na křesťanské demokraty a lidovce, prý jsme socialisté, co chodí do kostela,“ hřímal Čunek. „Křesťanská demokracie se vždy inspirovala sociálním učením církve. Se socialismem nikdy neměla nic společného,“ zdůraznil.

Čunek okomentoval i Kalouskovu snahu o vznik nového politického uskupení. „Přes všechnu svou snahu nedokáže KDU-ČSL rozdělit, a tak ji opouští. A je to krok správným směrem,“ zhodnotil šéf lidovců.

Sám Kalousek zhodnotil Čunkovy výpady jen slovy, že zpráva předsedy svou úrovní vypovídá úrovni jejího interpreta a více se odmítl vyjádřit.

Politika, kterou se lidovci v posledních letech prezentovali, vedla podle Čunka ke zúžení voličské základny strany. „Nedokázali jsme oslovit středové voliče. Lidé, kteří nás volí, tak dělají už jen ze zásady či setrvačnoti,“ řekl delegátům předseda strany.

Proti některým výrokům předsedy strany se posléze ohradil šéf poslaneckého klubu Pavel Severa. Obhajoval například postoje při prezidentské volbě, kdy poslanci a senátoři za KDU-ČSL pomohli znovu na Hrad Václavu Klausovi, což Čunek kritizoval.

Podle místopředsedkyně lidovců Michaely Šojdrové Čunek v projevu komplexně popsal vývoj strany v posledních letech, v předsedově projevu však postrádala sebereflexi. „On a předsednictvo strany také měly určité nedostatky, protože to, v jaké situaci se nacházíme, není optimální,“ řekla kandidátka na post šéfa strany. S mnohými myšlenkami z Čunkovy řeči však prý souhlasí.

Přestože byli na sjezd pozváni prezident Václav Klaus, šéf ODS Mirek Topolánek i předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek, žádný z nich do Vsetína nedorazil. V sále domu kultury tak zazněly alespoň jejich zdravice.

„Účasti na vašich sjezdech jsem si vždy vážil,“ vzkázal Václav Klaus, který je na návštěvě Vatikánu. „Scházíte se v nelehkém a neklidném období vývoje naší země i vaší strany,“ napsal prezident a dodal, že věří, že se delegáti rozhodnou správně, tak jako již mnohokrát v minulosti.

Mirek Topolánek ve své zdravici zejména chválil trojkoaliční vládní projekt, který označil za nejlepší v historii České republiky. Předseda ODS, který se z osobní účasti omluvil zahraniční cestou, také zdůraznil, že lidovečtí poslanci byli jediní, kdo při hlasování o důvěře vládě jednotně podpořili Topolánkův kabinet.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek dal přednost povinnostem spojeným s kampaní před volbami do Evropského parlamentu. „Přeji vám, abyste si probrali otázky i problémy a podařilo se vám na ně nalézt odpověď,“ vzkázal Topolánek.

Nový předseda KDU-ČSL

Cyril Svoboda
Dvaapadesátiletý poslanec se narodil v Praze. Je ženatý a má čtyři děti. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a v roce 1995 vstoupil do KDU-ČSL. Svoboda byl členem několika vlád a působil i jako předseda lidovců.