Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koalici lidovci zatím neřekli. Zvažují výhody

Zlínský kraj – Skončilo první kolo povolebních vyjednávání. Lidovci už znají požadavky a nabídky ostatních stran, které se dostaly do zastupitelstva, a zvažují, s kým jít do koalice. Jasno by údajně mohlo být ve čtvrtek.

10.10.2016 1 AKTUALIZOVÁNO 11.10.2016
SDÍLEJ:

Krajské volby 2016, povolební jednání KDU-ČSL a SPD.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Ve hře stále zůstávají všechny úspěšné strany vyjma komunistů. Vyjednávání mají pokračovat v dalších dnech. „Dáváme dohromady různé kombinace, bereme v potaz všechny výhody a nevýhody. Zatím jsme žádnou stranu nevyloučili. O definitivním vytvoření koalice zatím ještě konkrétní představu nemáme. Kdybych ji vyslovil, vařil bych z vody. A to by mohlo způsobit problémy," řekl Deníku včera večer Jiří Stodůlka, předseda krajského výboru KDU-ČSL. Právě na něj lidovecký lídr Jiří Čunek, a možná i budoucí hejtman, odkázal.

Lidovci se včera sešli nejdříve se zástupci strany Svoboda a přímá demokracie (SPD), setkání se zúčastnil pouze jeden ze dvou budoucích krajských zastupitelů za zmíněnou stranu Zdeněk Vacek (BEZPP). „Nabídli jsme podporu práce v různých komisích z hlediska našich profesí. Ke konkrétnímu kroku k uzavření koalice či vyloučení do opozice jsme nedospěli. Je to stále otevřené. Nabídli jsme lidovcům podporu v maximální míře. Posty radních určitě nezískáme, s tím ani nepočítáme. Nechceme být ale v opozici," řekl Deníku krátce po jednání Zdeněk Vacek.

Výsledky plynoucí z jednání s lidovci nechce předjímat ani Ivo Valenta, lídr Svobodných a soukromníků. „Vše je v rukou KDU-ČSL, respektive pana Čunka. Myslím si však, že by bylo optimální a vůči voličům férové, aby koalici utvořily strany, jejichž lídři získali nejvíce preferenčních hlasů," konstatoval včera večer.

S úspěšnějšími stranami, tedy s hnutím ANO 2011, ČSSD a Starosty a nezávislými vyjednávali lidovci už o víkendu. „Jednali jsme s panem Čunkem a řekli jsme si představy. Vyslechl nás, hovořil s námi jako s prvními. Chce respektovat výsledky voleb s tím, že si na rozhodnutí nechá čas," uvedla k povolebnímu vyjednávání lídryně kandidátky ANO 2011 Margita Balaštíková.

O koalici nechtějí přijít ani sociální demokraté. „Zatím lze těžko říct, jak vidím naše šance. Nejsme v pozici, kdy si můžeme diktovat. Rádi bychom v koalici figurovali, ale to je vůle a rozhodnutí KDU-ČSL. Vše se odehraje na větším jednání," konstatoval včera lídr sociálních demokratů Petr Navrátil (ČSSD). Další krok lidovců nedočkavě vyčkávají také zástupci Starostů a nezávislých s lídrem Miroslavem Adámkem. „Víme, že dnes lidovci dokončili jednání s ostatními stranami (včera večer, pozn. red.). Pan Čunek by měl navrhnout další schůzky. My bychom byli schopni se koalice zúčastnit," sdělil včera Miroslav Adámek (BEZPP).

O počtu našich členů coby radních si zatím netroufám hovořit, není to pro nás adekvátní. Záleží na tom, s čím pan Čunek přijde. Shodli jsme se v mnoha bodech, teď musíme vyčkávat dalšího kroku, kde se konkrétní věci budou uzavírat," sdělil včera Miroslav Adámek (BEZPP).

U komunistů panuje zklamání z ignorace lidovců. „Nebyli jsme u žádného jednání a ani nebudeme. Pan Čunek deklaroval, že hodlá vyjednávat se všemi kromě nás. Nechal se však veřejně slyšet, že kdybychom se přejmenovali, tudíž nebyli komunisté, tak bychom mu nevadili, do koalice by nás snad i vzal," řekl včera Deníku lídr KSČM Ivan Mařák (KSČM). Více jej však stále mrzí jejich volební výsledek ve Zlínském kraji.

Autor: ČTK

10.10.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení