Představitelé České strany sociálně demokratické ve Zlínském kraji se kvůli volbám sejdou na začátku prosince. "Do té doby se uskuteční okresní konference, z nichž vzejdou konkrétní návrhy," řekl dneS krajský předseda ČSSD Petr Navrátil. Místopředseda krajské organizace Jaroslav Drozd již ale dříve ČTK řekl, že mužem číslo jedna v krajských volbách se zřejmě stane nynější náměstek hejtmana Stanislav Mišák, který o to projevil zájem. V senátních volbách pak své místo bude s největší pravděpodobností obhajovat senátorka zvolená za zlínský volební obvod Alena Gajdůšková. Kdo povede ČSSD do senátních voleb na Uherskohradišťsku, zatím není jasné.

Na prvním místě kandidátky do krajského zastupitelstva Občanské demokratické strany (ODS) se zřejmě nic nezmění, mužem číslo jedna se pravděpodobně stane hejtman Libor Lukáš. "Krajská konference se ale koná až v polovině ledna příštího roku," upozornil předseda krajské ODS Libor Karásek.

Na konci měsíce se sejdou členové Strany zelených ve Zlínském kraji. "Zabývat se budeme i tím, zda půjdeme s některou ze stran do koalice či nikoliv. Na základě tohoto rozhodnutí pak bude i jasný případný kandidát," řekl zástupce odstupujícího krajského předsedy strany Libor Nováček. Případnou koalici zvažuje i Unie Svobody a evropští demokraté.

Krajské i senátní volby se uskuteční na podzim příštího roku. Ve Zlínském kraji v roce 2004 zvítězila ODS, v krajském zastupitelstvu obsadila 16 křesel ze 45. Lidovci získali 11 mandátů, komunisté osm, ČSSD sedm a koalice ED s NSK tři mandáty.