Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidovou stavbou roku zvolila komise fojtství v Jasenné

Zlínský kraj - Lidovou stavbou Zlínského kraje se letos stalo fojtství č. p. 60 v Jasenné na Zlínsku. Jeho majitelky Danu Daňovou, Libuši Kovářovou a Zdeňku Turkovou včera hejtmanství Zlínského kraje ocenilo za mimořádně zdařilou památkovou obnovu objektu. Z rukou hejtmana Stanislava Mišáka obdrželi finanční odměnu ve výši padesáti tisíc korun.

21.9.2012
SDÍLEJ:

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné.Foto: DENÍK/Karásek Jan

„Jsem velice dojatá. V chalupě jsem se sestrami vyrůstala a mám k ní velkou citovou vazbu," řekla se slzami štěstí jedna z majitelek fojtství v Jasenné Dana Daňová, mimo jiné ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Opravu Mikuláštíkova fojtství (budova, v níž dříve bydlel rychtář neboli fojt, pozn. red.) podle ní se sestrami realizovaly za podpory dotací a grantů. „Před dvěma lety jsme poprvé zažádaly o dotace. Dostaly jsme sto osmnáct tisíc, ale cena rekonstrukce přesáhla čtyři sta tisíc korun," podotkla Daňová.

Ona i její sestry se shodují, že takovou práci musí dělat lidé s láskou.

Do nejužšího výběru se kromě vítězného fojtství dostali další dva favorité: dvojice rolnických domů č. p. 260 a 261 v Hluku na Uherskohradišťsku a Hrabinova usedlost č. p. 19 v Kaňovicích na Zlínsku.

Z domů i z usedlosti jsou nyní muzea

Rolnické domky v Hluku byly dříve využívány jako zámečnická dílna. Po komplexní stavební obnově v jejich prostorách našlo místo muzeum folkloru a tradic prezentující hlucké kroje, výšivky a ornamenty.

Hrabinova usedlost v Kaňovicích je dvě stě let stará a dlouhá léta chátrala. Dnes se v ní také nachází muzeum, které prezentuje tradiční interiéry, nástroje a zařízení.

Majitelky vítězného fojtství podle svých slov přály úspěch i svým rivalům. „Vážím si jich za to, že se nebáli stejně jako my ve své obci rekonstruovat objekty, které mají neskutečnou historickou hodnotu," podotkla Daňová.

Památky lidového stavitelství jsou obecně vnímány jako určitý doklad historického vývoje v regionu. „Vážím si lidí, kteří se snaží zachránit lidovou architekturu, kterou postavili naši předci. Tito lidé to mnohdy nemají jednoduché," upozornil hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

V kraji navštívili celou stovku vesnic

Posuzovací komisi v soutěži Lidová stavba roku 2012 Zlínského kraje tvořilo pět lidí, včetně historiků a památkářů. Všichni procestovali jednotlivě velkou část Zlínského kraje. „Každý z nás dostal na starost zhruba dvacet vesnic. Někteří cestovali autem, ale já jsem si vystačila s autobusy a vlaky," popsala Deníku svou cestu členka komise Věra Kovářů.

Ona i další členové komise mnohdy cestovali dlouhé dny a přespávali po hotelech. „Několikrát jsem chodila i po humnech, protože právě tam se ukrývají nejkrásnější hospodářství," dodala s úsměvem Kovářů.

Cena za lidovou stavbu Zlínského kraje se každoročně uděluje od roku 2008.

Autor: Jakub Schmid

Autor: Redakce

21.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fanoušci ševců jedou na fotbal. Ilustrační foto

Na Kodaň zdarma. Fastav pro fanoušky znovu vypraví speciální vlak

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: Prvňáčci z Vlachovic, Pozlovic a Hřivínova Újezdu

AKTUALIZOVÁNO

Kouč Zlína Svoboda: Veselý neměl důvod se mstít

Dvě třetiny působili bez energie. Až ve třetí části se beran zase probudil. Hokejisté Aukro Berani Zlín stáhli Honejskem a Šťastným ztrátu z 1:4 na 3:4 a šli za vyrovnáním. Jako v neděli s Plzní. Čtvrtá trefa Zlína visela ve vzduchu.

Posílení spojů ve Zlíně

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice oznámila, že posílí v dušičkovém období autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

Čím jde žena v politice výš, tím jich v ní působí méně. Ostré lokty jsou potřeba

Jsou považovány za něžné pohlaví, v politice ale umějí mít leckdy stejně ostré lokty jako muži. Pokud nechtějí, aby je s trochou nadsázky dav silnějšího pohlaví rozdrtil, musí si u něj získat autoritu. Ženy ze Zlínského kraje, které působí v politice, se prostě nevzdávají. Ať působí na jakékoliv úrovni.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení