Přednostka oddělení Čelistní a obličejové chirurgie Baťovy krajské nemocnice ve Zlíně Katarína Vachalová říká:

Jediné oddělení svého druhu ve Zlínském kraji letos napočítalo stoprocentní nárůst dětí operovaných v celkové narkóze

Přitom stačí málo a v důsledku špatné péče o zuby může dokonce dojít až k ohrožení života.

Jak z toho však ven? Rozhodně nestačí jen ledabylé čištění s omluvou, že na to důslednější nemáme čas. Ano, žijeme v uspěchané době, ale je třeba si uvědomit, že řada potravin je dnes daleko agresivnějších k naší zubní sklovině.

Rozhodně bychom však neměli opomíjet to nejpodstatnější - prevenci. Ta je totiž podle Kataríny Vachalové, přednostky oddělení čelistní a obličejové chirurgie Baťovy nemocnice ve Zlíně, důležitá již od útlého věku. Prozradila to mimo jiné v rozhovoru pro Deník.

Co říkáte na návrh, aby byla placena pojišťovnami místo dosavadních dvou jen jedna preventivní zubní prohlídka?

Myslím si, že to úplně stačí. Jsou bohužel lidi, kteří na preventivní prohlídky vůbec nechodí. Když pacient přijde na jednu preventivní prohlídku ročně, tak by to mělo stačit. Protože když se na prohlídce zjistí, že je nějaký problém, tak si ho lékař bude opakovaně zvát k zákrokům a pacienta prosanuje.

A to stejné platí i pro děti?

Moje zkušenost je taková, že rodiče s dětmi nechodí na preventivní prohlídky. Přitom když už chodí do poradny s miminky, tak už tam by měl pediatr mamince říct podívejte se, už mu nebo jí roste první zoubek, už jste u nějakého stomatologa registrovaní? Dítě si získá návyk, a když tak poté potřebuje ošetření, přichází beze strachu.

Takže to, co fungovalo dříve za minulého režimu, kdy školy zajišťovaly dětem preventivní zubní prohlídky, bylo dobře?

To bylo správné! Myslím si, že děti byly prosanované, že se nevyskytovaly takové věci jako dnes, že přijde dítko, které má dva roky, má absces, nemůže polykat, je oteklé, má zvýšenou teplotu, je zchvácené, prostě neprospívá.

A pokud za takové situace jde o první kontakt se stomatologem, tak je to špatně. Dítě nebude už nikdy dobře spolupracovat, protože na něj poprvé saháte ve chvíli, kdy už má bolest. Takže už se potom bojí a je neošetřitelné.

A je takových případů hodně?

Chodí děti ve věku do dvou let, které nemají jediný zdravý zub. A my tady pak děláme u tak malých dětí extrakce v celkové anestezii. V extrémních případech může dítě ve dvou letech při jednom zákroku přijít i o všech dvacet dočasných zubů, které jsou již destruované kazem a postižené zánětem. To jsou kazy raného dětství dřív se tomu říkalo kojenecký kaz.

Mezi lidmi všeobecně je tak nějak zažitá nepravda, že mléčným zubům není potřeba věnovat až tolik pozornosti, protože vypadnou. Řešit se budou až ty stálé.

To je taková nepravdivá pověra. Protože když má dítě s mléčným chrupem neustále problémy, kazy a záněty, tak může docházet k poškození zárodku trvalého zubu.

Registrujete na vašem oddělení čelistní a obličejové chirurgie zvyšující se počet dětských pacientů?

Ano. Máme statistiku. V roce 2008 bylo těch dětí asi 60. Tedy těch, které jsme museli ošetřit v celkové narkóze. Nepočítám ty, které se nám podaří nějak přemluvit, aby šly do ošetření v lokální anestezii. A tento rok jich máme k říjnu už 121. Což je tedy více než 100% nárůst. A to není ještě konec roku.

O tom lidé snad ani nemají tušení. Vy jste tedy jediné oddělení čelistní a obličejové chirurgie ve Zlínském kraji?

Ano. Jezdí k nám i děti z Kyjova, Hranic na Moravě nebo Hodonína. A neustále jich přibývá. Přijde jedna maminka, řekne to další a tak se to předává dál. Takže těch mimokrajských máme už velmi mnoho.

Takže vy jste jediné oddělení v kraji, kde ošetřujete děti v celkové narkóze?

Ano. Pak je nejblíže už jen klinika v Olomouci.

Jaký je nejčastější problém u dětí nebo příčina, proč přistoupit k celkové narkóze?

Rodiče. Jsou to rodiče, kteří dítě nedovedou na preventivní prohlídku. Když k nám přijdou, už je pozdě. K nám děti nechodí preventivně. K nám na toto oddělení chodí, až je problém. A ten problém se rovná bolest, teplota, otok, ztížené polykání a podobně. V této chvíli již dítě obvykle nechtělo několik dní jíst a pít.

Mimo zanedbání pravidelných preventivních vyšetření, co dělají rodiče ještě špatně?

Rozhodně stravovací návyky. Rodiče přijdou s dítětem, které je oteklé, bolavé, nemůže vůbec polykat, ale v ruce si nese sladké oplatky, bonbony a colu. A na otázku - proč jste mu to dávala, když jste mi tvrdila, že dítě sladké nejí a nepije, mi odpoví, že to jen dnes. Poté, co se celá situace vyřeší a dítě propustíme z hospitalizace, přicházejí rodiče na kontrolu a hádejte, co má dítě v ruce? Bonbony a colu.

A jakých prohřešků se rodiče v péči o chrup svých dětí nejčastěji dopouštějí?

Šťávy obecně. Rodiče jsou ovlivněni reklamou. I když jsou šťávy neslazené, je v nich cukr, který vzniká přirozeně a ten se také dostává do zubního plaku. Všechny cukry a poté kyseliny jsou příčinou vzniku zubního kazu.

A teď taková praktická otázka pro stomatochirurga. Jak často čistit denně zuby? Obecně u dospělých i u dětí.

Několikrát denně. To znamená třeba v případě dětí vyčistíme ráno, pak vezmeme kartáček do školky a pak když se vrátíme ze školky, tak vyčistíme po večeři. Takže čtyři. Minimálně čtyři čistění denně. Je dobré dítě naučit včas na používání mezizubních kartáčků, dentálních nití a ústní vody.

Přesuňme se k vyšší věkové kategorii. Dítě se v určitém věku dostane do puberty a zvláště pak u dívek, které se chtějí líbit, přicházejí změny ve stravovacích návycích. Diety. Hladovky. Mohou diety nebo hladovky poškodit zuby?

Chodí k nám pacientky s mentální anorexií. U nich dochází k deficitu minerálních látek a vitaminů a poté vzniká poškození jak tvrdých zubních tkání, tak parodontu. Tyto stavy jsou již většinou nevratné. Fluor, vápník a fosfor. Tyto tři složky potřebujeme pro vývoj zubů.

Fluor může doplnit fluoridovaná voda?

Ano. A každý pediatr by měl mamince říct, jestli v místě jejího bydliště teče z kohoutku fluoridovaná voda. A pokud jí to neřekne, tak by se měla sama zeptat. Já se domnívám, že tam, kde je voda fluoridovaná, je zbytečné dávat dětem fluoridové tabletky.

Oddělení čelistní a obličejové chirurgie to znamená, že k vám chodí nejen děti s problémy se zuby?

Hned po onemocnění tvrdých zubních tkání jsou to především u dětí traumata. Jsou to úrazy dětí, které spadly na kole, na skateboardech, malí hokejisté a fotbalisté. Mají obvykle luxované zuby, zlomené čelistní kosti, čelistní klouby a poraněné měkké tkáně včetně jazyku.

K vám na oddělení se asi rodič s dítětem běžně objednat nemůže?

Nemůže. Musejí přijít s doporučením. A nejsou to jen stomatologové, kteří k nám pacienty posílají. Nemocní k nám přicházejí od pediatrů, kožních lékařů, ale děti třeba i z kardiologických ordinací. Jinak nenapadá mě žádný lékařský obor, odkud by k nám někoho neposlali. I gynekologové a onkologové. To je jedno z nejsmutnějších, když k nám přijde dítě s nějakým onkologickým onemocněním.

Odměňujete nějak děti, které statečně zvládnou zákrok?

No jistě. Máme tady takový kouzelný šuplík a v něm drobné hračky, takže děti si od nás odnášejí vždy nějakou drobnůstku za statečnost.

Na vašem oddělení ošetřujete automaticky některé skupiny pacientů?

Ano. Psychomotoricky retardované děti. Nejvíc je autistických dětí, neřeknu vám, jestli těchto případů přibylo, ale děti s autismem tady ošetřujeme snad každý týden. Ty jdou do celkové anestezie automaticky, protože jsou často hyperaktivní, nezvladatelné, a tudíž neošetřitelné.

Stává se vám, že někdy ošetřujete i případy, kdy prokazatelně stomatolog při zákroku udělal nějakou chybu a vy ji pak musíte napravit?

Ano, setkáváme se s takovými případy. Většinou se jedná o nedokončené extrakce dětských zubů. Nebo dlouhodobě léčené kazy dočasných zubů, které končí infekcí. Takových případů je však procentuálně podstatně méně oproti zanedbání ze strany rodičů.

A na závěr bychom mohli zmínit, jak z vašeho pohledu funguje zubní pohotovost, která spadá pod vaše oddělení.

Lékařskou službu první pomoci stomatologickou po stránce odborné a personální zabezpečuje oblastní stomatologická komora, a tudíž i odpovídá za kvalitu ošetření pacientů. A je také zodpovědná za to, aby se vždy a včas dostavil lékař do služby. Naše oddělení pouze poskytuje ambulanci a materiál.

TOMÁŠ PATRICK HYÁNEK, STANISLAV JANALÍK