Věřitelský výbor nejprve požadoval tři miliony eur, což odpovídá zhruba osmdesáti milionům korun. Žádný ze zájemců jim však tak velkou částku nenabídl. Nakonec se spokojili se sumou o bezmála dvacet milionů korun nižší. „Nikdo z věřitelského výboru připomínky neměl. Jednomyslně souhlasili,“ řekl insolvenční správce Libor Tobola.

Tuzemský kupec získal Loanu jako celek včetně nemovitostí, ochranných známek a zaměstnanců.

Ve výrobě převážně ponožek a punčoch bude společnost pokračovat i nadále. „Výroba bude každopádně zachována, kvůli tomu jsme firmu kupovali.

Dojde pouze k odprodeji nepotřebných nemovitostí, to však už bylo naplánováno dávno předtím, než jsme se začali o podnik zajímat,“ potvrdil člen představenstva společnosti Puerto Tomáš Král.

Rozšíření výroby ani nábor dalších zaměstnanců prý zatím neplánují. „Chceme posílit výrobu zdravotních produktů, kam plánujeme nějaké investice,“ prozradil.

Z výnosů z prodeje uhradí insolvenční správce dlužníka podle finančního ředitele Josefa Mareše závazky, které vznikly v konkurzu a náklady spojené se samotnou likvidací firmy.

Samotnému prodeji předcházelo zeštíhlení výroby, přestěhování do menších prostor v areálu a ustálení počtu zaměstnanců na čísle 142. Díky četným pohledávkám má Loana na nějaký čas vystaráno. „Dál pokračuje výroba zakázek, které máme až do ledna příštího roku,“ řekl Mareš.

Osud Loany není lhostejný ani představitelům města. „Vítáme, že se výroba zachová a věřím, že textilní průmysl u nás zůstane. Firma má u nás dlouhou tradici,“ řekl rožnovský místostarosta Alois Vychodil.

Hospodaření Loany skončilo v letech 2006 a 2007 v červených číslech. V konkurzu je od začátku loňského prosince. Návrh na jeho zahájení podala ke Krajskému soudu v Ostravě sama, kvůli neschopnosti splácet závazky. Potíže podniku úzce souvisely s ekonomickými problémy dosavadního majitele, rakouské společnosti Ergee Holding GmbH.

Firma Puerto se podle obchodního rejstříku věnuje pronájmu nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Podle vyjádření firmy se ale nezabývá ničím, byla účelově založena pro nákup podobných společností, jako je Loana. Jejím jediným akcionářem je firma Hermiston Development sídlící na Panenských ostrovech.