Ve Zlínském kraji jsou nemocnice podle hejtmana těsně před naplněním maximálních kapacit.

"Chceme, aby se omezily společenské akce. Je to ta nejmenší, nejméně bolestná věc, o kterou musíme lidi požádat, by nám pomohli snížit dopad epidemie ve Zlínském kraji," řekl Holiš. Podle něj je zájem udržet v chodu školy, firmy a služby, proto padla volba na omezení společenského života. Zákaz akcí nad sto lidí by se týkal venkovních akcí i akcí konaných uvnitř.

"Nechceme úplně zastavit sportovní utkání a jiné společenské akce," uvedl hejtman.

Podle ředitele nemocnice v Uherském Hradišti Petra Sládka je situace kritická.

„Pokud nezatáhneme za ruční brzdu, tak ten vlak nejen nezastavíme, ale ani ho nepřibrzdíme. Teď se bohužel ani nepřibržďuje. Lidé nedodržují základní opatření. Byl jsem v obchodě, chodí tam lidé bez respirátoru. Jsou tu kulturní, sportovní akce a nedodržuje se tam nic. Chybí nám 160 zaměstnanců, kteří jsou v pracovní neschopnosti. 30 lidí je covid pozitivních,” popsal pro Televizi Seznam.

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš
Zlínský kraj omezí společenský život, sdělil na tiskovce hejtman Radim Holiš

Podobně se vyjádřil i ředitel Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Michal Filip: „Když jsme končili poradu, museli jsme otevřít další covidové oddělení. Chtěli jsme ho otevřít až zítra… Vývoj je špatný, chybí nám personál. Sestřičky kvůli náloži u dětí zůstávají doma v karanténě. Po této stránce je situace horší než na jaře."

Podle hejtmana je prioritou, aby se lidé v kraji dostali ke zdravotní péči.

"Nemocnice jsou z větší části zaplněné covidovými pacienty. Predikce vývoje na budoucích 14 dnů nás nutí udělat nějaké opatření. Po dohodě s hejtmany bohužel nepřijde žádný nouzový stav, nepřijde žádné vládní nařízení, které by omezilo chod a kontakty v krajích. Proto jsme se dohodli, že využijeme zákonných možností hygieny a omezíme společenský život v kraji," uvedl Holiš.O věci v úterý jednala epidemiologická komise kraje, podle hejtmana se řešilo, jaké jsou zákonné možnosti. Hejtman s dalšími orgány kraje včetně krizového štábu požádá hygieniky, aby opatření vyhlásili. Připraveno by mělo být v pátek, aby mohlo od pondělí platit.

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková na tiskové konferenci kraje uvedla, že hygienici návrh podporují a akceptují. "Připravíme opatření, jehož cílem je snížit počty pozitivních nárůstů ve Zlínském kraji," uvedla Sedláčková. Opatření se podle ní bude projednávat s hejtmanem i ministerstvem zdravotnictví.

Opětovné vynucení provozu vyhlíží například pracovníci Slováckého divadla v Uherském Hradišti.

"Pokud jsem tomu správně rozuměl, tak nařízení se všemi podrobnostmi musí vydat hygiena. Teď je vyjádření velmi obecné, že by to zřejmě mělo být od pondělí, že by to zřejmě mělo být nad sto lidí. Až budeme znát konkrétnosti, tak se k tomu postavíme," řekl herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
V Kloboukách funguje od pondělí nové očkovací centrum

Divadlo má na příští týdny naplánováno řadu představení.

"Musíme se rozhodnout, jestli je úplně zrušíme, nebo je budeme půlit. Bude záležet na počtu diváků, jestli je to předplatné, nebo jestli je to na volnou kasu. Neznámých je strašně moc a my se můžeme definitivně rozhodnout až ve chvíli, kdy budeme mít v ruce oficiální znění nařízení," doplnil Kubáník.

Hejtman řekl, že by přivítal vyhlášení nouzového stavu, na tom se však hejtmani neshodli. Podle Holiše není řešením vyhlásit v kraji stav nebezpečí, podle něj není vhodným nástrojem na řešení epidemie.

Za posledních sedm dní je v kraji 1299 nově nakažených na 100.000 obyvatel. Po Olomouckém kraji, kde je za týden 1422 nově nakažených na 100.000 obyvatel, je to druhý nejvyšší údaj mezi kraji v zemi. Nemocnice ve Zlínském kraji omezily plánované operace, pomáhají v nich vojáci.