Největší tragédie – Výbuch plynu rodinného domu v Koryčanech – smrt dvou koryčanských dobrovolných hasičů.

Nejvíce je ze všech uplynulých událostí zasáhla tragédie v Koryčanech, kde v polovině září při výbuchu plynu v rodinném domě zahynuli dva dobrovolní hasiči.

„K výbuchu plynu došlo chvíli poté, kdy se na místo události dostavila jednotka sboru dobrovolných hasičů města Koryčany. Bohužel u této tragické události přinesli nejvyšší oběť dva její dva členové, další dva dobrovolní hasiči z této jednotky byli zraněni a zranění utrpěly i dvě civilní osoby,“ připomněla smutnou událost mluvčí HZS ZLK Lucie Javoříková.

Největší požár likvidovalo rekordních 23 požárních jednotek.

I za celý rok 2021 včasné zásahy krajských hasičů při boji s požáry pomohly zachránit zdraví a životy lidí, ale také velké materiální hodnoty. Do jejich statistik se tak bezpochyby zapsal největší požár, který se stal na začátku července, také v Koryčanech na Kroměřížsku. Zde zasahoval rekordní počet požárních jednotek, a to celkem třiadvacet.

„Pod ocelovým přístřeškem vypukl požár asi jednoho tisíce kusů balíků sena a zaparkovaných zemědělských strojů. Při příjezdu na místo byl požár již v plném rozsahu. Při tomto požáru, který se několik dnů dohašoval, se lehce zranili 2 hasiči. Zasahovalo zde nejvíce jednotek požární ochrany, a sice celkem 23, škoda činila 4 800 000 korun uchráněny byly 4 miliony,“ seznámila s touto událostí mluvčí.

Největší požárem zasažená plocha. Událost způsobil zemědělský stroj.

Za necelých 14 dní po této události se rozhořelo znovu, a to na katastru obce Kroměříž-Těšnovice.

„Sem vyrazili krajští hasiči k požáru strniště, který se rozšířil vlivem velkého větru a vysoké teploty 33 °C na plochu 70 000 metrů čtverečních, což byla největší zasažená plocha v tomto roce,“ zdůraznila Lucie Javoříková. Podle ní pracovník, který vyšetřuje požáry zjistil, že příčinou tohoto požáru k tomuto požáru došlo byla činnost zemědělského stroje. Škoda byla podle hasičů stanovena na 60 tisíc korun.

Nejvyšší požárem způsobená škoda 16 a půl milionů. Největší hodnota zachráněného majetku je 108 milionů.

Požáry se loni nevyhnuly ani velkým závodům a podnikům. Na začátku srpna vznikl požár v galvanovně v podniku MESIT Facility Management, s. r. o. Zde nejprve hustý černý dým znemožňoval hasičům průzkum a hašení.

„Prostor byl značně velký a na místě se nacházelo velké množství nebezpečných látek. Probíhalo hašení těžkou pěnou. Přes to všechno byl požár asi po hodině zdolán a nejvyšší škoda tohoto roku byla vyčíslena na 16 465 000 korun. Zároveň byla uchráněna nejvyšší hodnota, a to 108 milionů korun,“ vyzdvihla Lucie Javoříková.

Nejvíc spotřebované vodu při likvidaci požáru.

11. května došlo k požáru rubiska po lesní těžbě, okolního nízkého porostu a vzrostlého jehličnatého lesa v katastru obce Pržno.

„Vlivem silného větru se plocha požáru velmi rychle rozšiřovala až na konečných 60 000 metrů čtverečních,“ upozornila mluvčí hasičů. Na likvidaci tohoto požáru tak bylo podle ní spotřebováno nejvíce vody, a sice 179 000 litrů. S ohněm bojovalo 13 jednotek požární ochrany, škoda se činila téměř na 350 tisíc korun.

S pádem paraglidisty pomohli slovenští záchranáři.

Třetí zářijový den přijali krajští hasiči oznámení na tísňovou linku o pádu paraglidisty v pohraniční oblasti Velkého Lopeníku.

„Po příjezdu na místo MU se asi 500 metrů za státní hranicí na území Slovenska nacházel paraglidista v těžkém svažitém terénu po pádu ze stromu. Jednotka společně se ZZS pomohla s uložením zraněného do vakuových nosítek a transportovala jej do vozu ZZS. Jednalo se tak o ne příliš častou pomoc v zahraničí,“ zmínila mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Tragédie na silnicích se odehrály bohužel i v loňském roce.

Zlínský kraj se ani v roce 2021 nevyhnul tragickým dopravním nehodám a nehodám s vážnými následky. K těm nejtragičtějším patřila nehoda u města Brumov-Bylnice, části Bylnice ve směru na Slovensko 18. srpna.

„Při střetu došlo k zaklínění dvou osob ve vozidle, které bylo nutné vyprostit. U jedné osoby probíhala resuscitace. Celkem došlo k 6 zraněním a jednomu úmrtí,“ informovala mluvčí krajských hasičů.

Nejvíce zraněných osob u dopravní nehody.

Ani ne o měsíc později se ve směru ze Starého města na Huštěnovice srazila tři osobní vozidla. k dopravní nehodě 3 OA, kde se nacházelo nejvíce zraněných osob při jednom zásahu.

„Celkem utrpělo lehčí zranění 7 osob,“ doplnila mluvčí Javoříková.

Rok 2021 byl ve znamení živelných pohrom.

Zlínský kraj loni trápily náročné povětrnostní podmínky, které si vyžádaly časté výjezdy hasičů. V některých dnech se doslova nezastavili.

K nejzávažnějším událostem spojených s následky řádění živlu, patřila v závěru června vichřice v Luhačovicích, která způsobila značné hmotné a materiální škody. Její následky likvidovali profesionální hasiči z Luhačovic, Zlína i okolí spolu s jednotkami SDH Luhačovice, Pozlovice, Mirošov, Bojkovic.

Živelní pohromy v roce 2021 daly krajským hasičům zabrat.

Následky živelních pohrom – vydatný déšť, povodně, záplavy jednotky Zlínského kraje odstraňovaly ve 221 případech, a to převážně od května do srpna.

Následky živelní pohromy – silný vítr, větrná smršť potrápily Zlínský kraj ve 183 případech, nejvíce v měsících červnu, červenci a říjnu.

Následky živelní pohromy – sníh a námraza se v loňském roce odstraňovaly v 63 případech, hlavně koncem listopadu a v prosinci. Několik zásahů proběhlo také v lednu, únoru a dubnu.

Ptačí chřipka potrápila loni Kroměřížsko, s bojem proti ní pomáhali i hasiči „od sousedů“ s dronem.

„Ve Zlínském kraji byla potvrzena v okrese Kroměříž u volně žijících vodních ptáků v oblasti Záhlinických rybníků, forma H5N1. Při řešení této situace jsme v listopadu a prosinci tohoto roku několikrát zasahovali při vyhledávání a sběru kadáverů labutí na souši i ve vodě. Spolupracovali jsme s Krajskou veterinární správou Zlínského kraje a hasiči z Jihomoravského kraje, kteří prováděli monitoring okolí za použití dronu,“ popsala Lucie Javoříková.

Pomoc hasičů HZS ZLK proti šíření nákazy COVID-19 v roce 2021.

I po celý rok 2021 se podle slov mluvčí HZS ZLK Lucie Javoříkové hasiči stále zapojovali do boje proti onemocnění COVID-19. Jednotky dobrovolných i profesionálních hasičů neúnavně prováděly dezinfekce prostor, nakládky, vykládky a rozvoz materiální pomoci v podobě roušek, respirátorů, antigenních testů, ochranných oděvů a rukavic, dezinfekčních prostředků apod. Příslušníci pomáhali záchranné službě se snášením, popř. převozem COVID-19 pozitivních pacientů.

„Někteří dobrovolní hasiči se zapojili do vytváření očkovacích center ve svých obcích. S výjimkou pěti měsíců (05, 07-10/2021) vyjížděl téměř každý den mobilní odběrový tým na pomoc zdravotníkům při odběru vzorků na onemocnění COVID-19 na stacionární stanoviště při Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Celkem vyjel v roce 2021 168kráta podílel se na odběru 26 293 antigenních testů a 48 230 PCR testů,“ vyčíslila mluvčí.

V listopadu vznikly podle ní obměňující se týmy příslušníků, kteří pomocí programu Daktela téměř každý den trasovaly pro Krajskou hygienickou stanici Zlínského kraje občany, kteří přišli do kontaktu s COVID-19 pozitivní osobou.

Téměř denně trasovalo v listopadu a prosinci 21 vyškolených osob z řad celého HZS Zlínského kraje v různém počtu a složení týmů.

„Zhruba od poloviny prosince do konce roku 2021 se členové jednotek dobrovolných hasičů obcí zapojily celkem 17krát do pomoci v nemocnicích jako pomocný personál. Na území Zlínského kraje rovněž v několika zdravotnických a sociálních zařízeních vypomáhali příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR,“ připomněla Lucie Javoříková.