Řadu dramatických i emotivních příběhů zaznamenává Jitka Andrysová z Napajedel.

Stejně jako ten od plukovníka Aloise Dubce z Luhačovic, který bojoval proti nacistům u italských partyzánů a má dokonce výcvik v britské elitní jednotce RAF.

Všechny osobní vzpomínky poukazující na historické milníky jsou pak přístupné na webu pametnaroda.cz. Jitka se věnuje disciplíně pojmenované orální historie, kdy se všechny výpovědi pamětníků zaznamenávají na kameru tak, aby se jejich životní zkušenosti dochovaly i dalším generacím.

„Nejde o anonymizované sdělování faktů, ale o vzpomínky skutečných lidí popisující jejich skutečný život se všemi radostmi i problémy, které jim život přinesl,“ míní.

Společně s kolegy se do zájmu o moderní dějiny snaží vtáhnout i osmáky a deváťáky.

„Ti získávají příběhy lidí ze svého okolí a ještě se k tomu naučí některým žurnalistickým metodám, protože vše zapisují nebo natáčí na diktafon či kameru,“ přiblížila.

Podle ní si nelze nevšimnout obrovské radosti starších lidí, kteří cítí, že děti jejich příběhy skutečně zajímají.

„Je to pro ně většinou trochu překvapení. V neposlední řadě má náš projekt potenciál vzbudit v mladých lidech zájem o dějiny. Na ně totiž bohužel v rámci standardní výuky ve škole zbývá minimum času, protože stále se musí probírat všechen ten paleolit, dinosauři a podobně. Přitom události 20. století by podle mě měly být jádrem výuky dějepisu, protože jsou velmi důležité pro pochopení problémů i výzev současného světa,“ řekla Andrysová.

Často se tak setkává i se srdceryvnými okamžiky. Jeden z pamětníků jí například vyprávěl, jak jeho otci komunisti sebrali v rámci kolektivizace dobytek. Včetně koně, na kterém měl jet jízdu králů.

„Starali se o něj tak příšerně, že musel být po krátké době utracen. Otec mne ještě poslal, abych se s ním šel rozloučit,“ vyprávěl Jitce Andrysové pamětník.

„Některé situace jsou opravdu silně emotivní. Například při vyprávění Josefa Petrů máte doslova husí kůži, když posloucháte, jak stateční obyvatelé Loučky uplatili na konci války Němce slivovicí, aby nevypálili právě jejich vesnici,“ dodala.