„Jen za posledního půl roku, co k nám domů pes dochází, pozoruji na dceři veliké zlepšení,“ popsala třicetiletá matka holčičky Lenka Vyhnalíková. Přesto, že se před několika měsíci Verunka skoro nehýbala, dnes zvedá hlavičku a pase koníčky. „Zdravotní problémy máme kvůli předčasnému příchodu na svět,“ vysvětlila matka. Verunka, která přišla na svět v šestém měsíci, od narození nevidí. Časem jí navíc zjistili epilepsii a dětskou mozkovou obrnu.

„O pořízení psa jsme uvažovali okamžitě. Původně jsme si chtěli nechat vycvičit normální štěně,“ řekl pětatřicetiletý tatínek Vojtěch Vyhnalík. Zvíře ale podle něj bylo příliš živé a těžko zvladatelné.

„Maminka mé ženy pak přišla na nápad se speciálním asistenčním psem,“ vzpomněl si. Rodina se poté přihlásila do programu Psí oči, který pro potřebné cvičené psy zajišťuje. Zaštiťuje ho Nadace Leontinka a Česká pojišťovna.

„Dvouletá fenka je vycvičená speciálně pro potřeby nemocné Verunky. Její pomoc spočívá především v canisterapii, tedy pozitivním působení zvířete na tělesnou i duševní stránku holčičky,“ vysvětlila výkonná ředitelka nadace Barbara Hucková. Lucky podle ní navíc pozitivně ovlivňuje i ostatní členy rodiny.

Pes, který pochází ze sedmi štěňat, se do Zlína dostal až z vesničky nedaleko Benešova u Prahy. Jeho výcvik vyšel zhruba na dvě stě tisíc korun.

Ve Zlínském kraji je Lucky prvním asistenčním psem předaným pod hlavičkou projektu Psí oči.

Canisterapie je metoda pozitivního psychosociálního a fyziorehabili­tačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vycvičeného psa nebo feny. Kontakt se zvířetem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se prostě cítí opuštěně. Canisterapeut může psem aktivovat také myšlení, paměť, komunikaci, učení se ale i motoriku. Zdroj: Wikipedie