Vedení města proto připravuje obecně závaznou vyhlášku, která by znamenala stop-stav pro podnikatele v této oblasti.

Hlavními důvody, proč se asi padesátce obyvatel Luhačovic provoz nové herny nelíbí, je hrozící nebezpečí pro děti a mládež, kteří je běžně navštěvují.

„Další herna ve městě není potřeba. Lokalita je navíc cenná právě svým klidem, který lázeňští hosté vyžadují,“ sdělil už dříve zástupce petičního výboru Vladimír Pančocha.

Již sedmá herna nedaleko kolonády by vznikla v prostorách starší garáže, kde byla dříve kancelář prodejny Barvy – laky, masážní salon i květinářství.

Tu chce majitel Jan Klimák pronajmout společnosti Bonver, která se zabývá provozem heren, barů, restaurací a výherních hracích přístrojů. Firma v současné době řeší s luhačovickou radnicí stavební povolení, k této záležitosti se však vyjadřovat nechce.

Hlasovat se bude koncem října

Místostarosta Roman Lebloch ale prozradil, že se koncem října chystá Rada města Luhačovice přednést zastupitelům návrh na obecně závaznou vyhlášku týkající se automatových heren.

„Má být jistým způsobem regulace. Znamenala to ponechání současných heren ale stop zřizování dalších. Vyhláška však musí získat podporu jedenácti zastupitelů z jednadvaceti,“ vysvětlil Lebloch.

Zástupce občanů bojujících proti gamblerství Pančocha zatím o záměru radnice nevěděl.

„Je to pro mě překvapení a potěšující,“ uvedl.

Stejně si prý ale hodlá dokonale prostudovat Zákon o loteriích a tím pádem možnostech radnice.

Policie zpřísní kontroly heren

Město se prý už domluvilo se státní policií, že zesílí kontroly v hernách. Minulý týden tam totiž zadržela osobu mladší osmnácti let. „Dá se ale říct, že se jedná o ojedinělé případy. Hrozí při tom pokuta provozovateli ve výši až dva tisíce korun,“ přiblížila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Luhačovický zastupitel Jaroslav Pančocha pozoruje situaci jako učitel základní školy z jiného pohledu.

„Někteří starší žáci, které učím, jsou těžcí gambleři. Po těch letech už poznám, co to udělá člověku s očima. Navíc vidím kolem sebe výsledky v některých rodinách, které mnohdy vedou i k sebevraždám,“ zdůvodnil.

Sám prý jistě zvedne ruku pro konec dalších heren. Jak však hlasování dopadne, si zatím netroufá tvrdit.

„Myslím, že teď je to tak půl na půl. Jistě bude záležet i na tom, zda se přijde podívat na zasedání i veřejnost. Možná si někteří zastupitelé rozmyslí, jak se zachovají,“ upozornil Pančocha.

Jeho kolegyně Regina Bittová prý bude hlasovat pro schválení nové vyhlášky.

„Jsem i zastáncem toho, abychom neprodloužili některým hernám smlouvu, pokud ji mají na dobu určitou. Kazí mládež a jako lázeňské město bychom měli mít úroveň,“ domnívá se Bittová. Osobně je přesvědčena, že návrh zastupitelstvem projde.

Majitel jedné ze stávajících heren v Luhačovicích, jež nechtěl být jmenován, zákaz zřizování dalších provozoven tohoto typu schvaluje.

„Podobné opatření zavedli i v Jeseníku a dalších městech. Stav heren je potom stabilizovaný. Je ale podle mě kruté, omezit provoz již zaběhlých heren vzhledem k investicím. To je kruté,“ sdělil.

Na videoterminály je radnice krátká

Pokud zastupitelé firmě Bonver zřízení herny s automaty počínaje účinností vyhlášky nepovolí, může se společnost přesto obrátit na ministerstvo financí. To totiž povoluje provoz videoterminálů, jež jsou napodobeninou automatů, nicméně jejich provoz nemohou města regulovat.