„Cítím velkou podporu obyvatel města a nesmírně si toho vážím,“ říká starosta Luhačovic Marian Ležák v rozhovoru pro Deník.

V čele města jste právě dva roky, na co jste pyšný, co se změnilo?

Máme spoustu vizí, které jsme museli kvůli covidové situaci a jejích finančních dopadů zabrzdit, nicméně i přesto se nám daří obnova infrastruktury, která je pro město zásadní. Mám radost z modernizace základní školy, nového ekologického dopravního terminálu a úspěšného naplnění moderního vnímání města Luhačovice.

S tím je asi spojen nový „vizuál“ Luhačovic, který se doslova zabydlel na každém kousku města?

Ano, a nemá jen za úkol říct, jsem nový, ale má za úkol ukázat světu, že Luhačovice, které si chrání tradice, které jsou spojeny s lázeňstvím, míří současně i do budoucnosti. Máme nové weby, novou městskou informační aplikaci, snažíme se, aby město Luhačovice bylo vnímáno moderně a nadčasově.

Jaké další cíle a úkoly vás nyní čekají?

Zásadní úkol na další měsíce vnímám v pokračování obnovy infrastruktury. Trápí nás potřeba investic u mostů, stav chodníků v okrajových částech města a potřeba revitalizace sídlišť. Musíme pokračovat v dalších krocích k přípravě výstavby obchvatu, nachystat tolik potřebnou změnu územního plánu a dokončit komplexní řešení tíživé parkovací situace v celém městě.

Jak je na tom město Luhačovice s parkováním v současné době?

Zavádíme rezidentní zóny v centru města, kde mají přednost v parkování občané města s trvalým pobytem, ale zároveň se chystají projekty v podobě rozšíření odstavných parkovišť. Do budoucna bych chtěl vyřešit pro město chytré parkování. Mým velkým snem je plná elektronizace parkování včetně informační mobilní platformy.

Ještě nám prozraďte, čím dalším jsou Luhačovice příjemné pro život.

Máme tady jednu z nejnižších kriminalit, prakticky jsou Luhačovice jedno z nejbezpečnějších míst. Snažíme se o rozšiřování občanské vybavenosti města, a pokud vyřešíme dostupnost bydlení, budeme jedním z nejvstřícnějších míst pro život. Cíleně podporujeme obyvatele s trvalým pobytem.

Luhačovice a to nesmíme opomenout, se mohou pochlubit nově zrekonstruovanou kolonádou, která patří mezi výrazné znaky města…

Ano, tady chválím aktivitu Lázní Luhačovice a.s., kterým se rekonstrukce mimořádně povedla. Krásně tak nyní navazuje na nově zrekonstruovanou ulici Veselého, kterou opravilo město a vše tak působí kompaktně.

Až bude po covidu, čím Luhačovice překvapí?

Určitě je na místě zdůraznit, že byť „jedeme na hranici možností“, tak je stále město připravováno tak, aby v okamžiku, kdy se vše opět nastartuje, jeho návštěvníci nepoznali, že byla nějaká covidová doba. Neustále jsme v kontaktu s malými i velkými provozovateli, kteří se zatím obdivuhodně drží a i s jejich přičiněním bude restart cestovního ruchu v Luhačovicích rychlý.

Co máte na Luhačovicích rád?

Pohodovou atmosféru. Jak jsem zmínil na začátku, lidé mají o dění ve městě zájem. Nehrajeme v zastupitelstvu na koalici, či opozici, naopak cítím, že všichni zastupitelé i občané Luhačovic chtějí působit jako celek. Proto mě baví ta atmosféra, která tady je.