Povodí Moravy chce totiž ze dna nádrže v nejbližších letech odstranit více než dvě stě dvacet tisíc metrů krychlových nánosu, který je bohatý na fosfor a přemnožení sinic podporuje. Znečištění vznikalo po léta kvůli hnojení zemědělské půdy a také kvůli chybějící kanalizaci v obcích nad přehradou.

„Do konce roku by měla být zpracovaná projektová dokumentace na čištění. V ideálním případě za rok na podzim začneme vypouštět přehradu, tak aby se vyprázdnila a dno vymrzlo,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda.

V roce 2010 by se měl podle něj mrazem ještě více vyschlý sediment vytěžit. „Může sloužit k rekultivaci skládky, nebo třeba k vybudování golfového hřiště, protože je netoxický,“ poznamenal Duda.

V dalším roce chtějí vodohospodáři nádrž opět napustit. „Čistá voda by měla být k dispozici v roce 2012, kdy už by měl být po napuštění přehrady usazený i ten nepatrný zbytek sedimentu, který se nepodaří vytěžit,“ přiblížil Duda.

Předpokládané náklady na čištění odhadují vodohospodáři nejméně na sto padesát milionů korun. „Ty poslouží na odstranění více než dvou set dvaceti tisíc metrů krychlových nánosů,“ dodal Duda.

Kam půjde odpad je prý zatím součástí projektu, i když některé typy už Povodí Moravy má. Blíže je ale ředitel nechtěl konkretizovat. Sdílnější byl starosta Luhačovic František Hubáček. „Budeme dělat rekultivaci skládky Loska, kde by to mohlo být ideální asi čtyři kilometry od přehrady, směrem mimo lázeňský areál,“ uvedl. Samotná přehrada je sice nazývaná Luhačovickou, ale katastrálně spadá do městysu Pozlovice, který s lázněmi sousedí. „Samotné čištění pro nás určitě nebude jednoduché, ale vítáme ho, protože špatná kvalita vody mimo jiné omezuje rozvoj cestovního ruchu a podnikání u nás v obci,“ uvedla starostka Pozlovic Olga Tkáčová.

Opětovnému znečištění vody by mělo zabránit používání modernějších zemědělských hnojiv a plánované společné odkanalizování obcí nad nádrží, tedy Horní Lhoty, Dolní Lhoty, Sehradic a Slopného.

„V březnu 2009 chceme zahájit stavbu kanalizací a čistírny odpadních vod za celkem 286 milionů korun. O dva roky později by už mělo vše být ve zkušebním provozu,“ uvedl předseda tohoto Svazku obcí Aglomerace Horní Lhota Karel Mozgva.

Nepříjemná léta tak čekají na tři sta členů místního rybářského svazu, kteří v přehradě pěstují asi pět milionů kusů ryb a dvakrát ročně pořádají vyhlášené závody v rybolovu.

„Netěší nás to, ale chápeme, že čištění je nutné. Omezeně budeme lovit v Ludkovicích a smlouváme i o tom, aby naši rybáři mohli lovit na řece pod přehradou. Budeme se domlouvat i se zlínským rybářským spolkem, který má pronajatou vodní nádrž ve Fryštáku,“ uvedl jednatel svazu František Miko. Před vypuštěním se už další ryby nebudou vysazovat. Většina stávajících se vyloví a zbylé i s dalšími živočichy vodohospodáři převezou do jiných nádrží.

Vyčištění přehrady velice těší obyvatele Luhačovic. „Je to dobře, přibude tím turistů. Kvůli sinicím se tam nedá teď koupat. Dřív jsem si tam ráda zašla zaplavat,“ míní například třiadvacetiletá Jitka Srcháčková.

Rád je i pětašedesátiletý Josef Máša. „To měli udělat už před patnácti lety. Syn měl u přehrady občerstvení. Dřív měl tři zaměstnance a teď se tam nedá uživit, když to není ke koupání. V šedesátých letech se přitom u břehu nenašlo místo, kam dát deku, jak tam bylo plno,“ řekl senior.