Stát bude na místě původního koupaliště z 30. let, které už nevyhovovalo evropským hygienickým normám. Atraktivní umístění přímo v centru města nad radnicí však s sebou nese jistá omezení hlavně kvůli stísněnému prostoru.

„Je to velmi problematické místo, protože je to území poměrně složité jak geologicky, tak i architektonicky,“ ví starosta města František Hubáček.

Také dodavatelská firma si je toho vědoma. „Kvůli místu bude stavba opravdu náročná. Není totiž kam dát zařízení, staveniště, jeřáb nebo meziskládky. Zatím nemáme stanoveno, kde budou jeřáby stávat,“ podotkl projektový manažer společnosti Dušan Maděra.

Momentálně prý existují dvě varianty. „Buď bude jeřáb na ulici, nebo ho zkusíme dát do atria, které tam je,“ doplnil Maděra.

Od čtvrtku 10. září se začíná v areálu koupaliště pracovat. „Zbouráme celou nadzemní část, půjdou pryč i opěrné zídky, schodiště nebo brouzdaliště. Vznikne tam velká díra, kde položíme piloty,“ popsal projektový manažer průběh prvních stavebních dní .

Podle něj bude k dalším obtížným částem patřit izolace. „Je to částečně pod hladinou spodní vody, což bude náročné na izolování, stejně jako u zelené střechy,“ míní manažer.

Zatravněná terasa je nápadem architekta Ladislava Semely, který nad návrhem plovárny strávil dva a půl roku. „Bylo tam málo prostoru, proto jsem uvažoval, jak dát lidem prostředí na úrovni. Proto jsme vytvořili terénní vlnu, kterou jsme schovali zázemí, kam nepotřebují lidé vidět,“ uvedl Semela.

Dodal, že velkou roli při návrhu hrála detailní znalost prostředí. „Naše projekční kancelář je z Luhačovic, takže je to pro nás srdeční záležitost. Nejvíce mě těší kompaktnost stavby, kdy se efektivně a zároveň esteticky vyřešil problém malého pozemku v kombinaci s náročným provozem a omezenými finančními prostředky,“ řekl architekt.

Limitní cenou bylo pro město 120 milionů korun. Kvůli tomu bude v plovárně chybět například tobogán. „Původně byl v plánu, ovšem do cenové hranice už se nevešel. Rozpočet na akci opravdu navyšovat nechceme, takže jsme rozhodli takto,“ sdělil místostarosta Luhačovic Roman Lebloch.

Ani to však lidem nebrání, aby se na novou plovárnu těšili. „Určitě tam budu chodit. Bydlím přímo vedle, a že se tu teď dostavělo parkoviště a začnou obtíže spojené se stavbou koupaliště, to se nedá nic dělat. Pak už bude aspoň na dlouho klid,“ poznamenal Petr Konečný z Luhačovic.

Další Luhačovan zase vyzdvihl to, že bude možnost koupání celoročně. „Nejbližší krytý bazén je v Uherském Brodě, takže určitě hodnotím kladně, že to budeme mít i my tady. A že tam není tobogán? Vzhledem k tomu, že už nejsem dítě, je mi to celkem jedno,“ uzavřel Michal Ehrenberger.

Pokud vše půjde podle plánu, 28. října příštího roku by stavba měla být hotova a v listopadu by se tak mohl zahájit zkušební provoz. Na stodvacetimili­onovou investici dostaly Luhačovice dotaci 82 milionů korun, zbytek uvolní město ze svého rozpočtu.

Podívejte se na podobu Městské plovárny v Luhačovicích. Kliknutím obrázek zvětšíte.
#nahled|https://g.denik.cz/55/71/vizualizace_mestska_plovarna_luhacovice_bazen_1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/71/vizualizace_mestska_plovarna_luhacovice_bazen_1.jpg|Podoba Městské plovárny v Luhačovicích. #
#nahled|https://g.denik.cz/55/71/vizualizace_mestska_plovarna_luhacovice_bazen_2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/71/vizualizace_mestska_plovarna_luhacovice_bazen_2.jpg|Podoba Městské plovárny v Luhačovicích. #
#nahled|https://g.denik.cz/55/71/vizualizace_mestska_plovarna_luhacovice_bazen_3_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/71/vizualizace_mestska_plovarna_luhacovice_bazen_3.jpg|Podoba Městské plovárny v Luhačovicích. #
#nahled|https://g.denik.cz/55/71/vizualizace_mestska_plovarna_luhacovice_bazen_4_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/71/vizualizace_mestska_plovarna_luhacovice_bazen_4.jpg|Lidem budou k dispozici čtyři plavecké dráhy po pětadvaceti metrech i zážitkový bazén s atrakcemi.#
Návštěvníci se budou sice slunit venku, za koupáním však vyrazí do krytého bazénu schovaného za rozměrnými okny.