Přihlášku za lázeňské město zaslalo ministerstvo kultury, které řídí celý projekt a proces zápisu. Do konce července by z pařížského sídla UNESCO mělo být doručeno potvrzení o tom, že přihlášku obdrželi. Nominace byla podána pod názvem Lázně – salony Evropy.

Pokud vše půjde podle plánu, měly by být práce dokončeny v roce 2016 a v polovině roku 2017 by mohl být proveden oficiální zápis.

V přihlášce město upozornilo zejména na historii spjatou s lázeňstvím a také na unikátnost staveb od architekta Dušana Jurkoviče.

„Na seznam UNESCO by měly být zařazeny kulturní památky, mezi které se řadí například Společenský dům, dům Bedřicha Smetany či Jurkovičův dům," upřesnil generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha. Na seznamu by se mohlo objevit i centrum města, park nebo kolonáda.

Luhačovice se už v minulosti o přijetí do seznamu UNESCO snažily. V roce 2007 do lázní přijelo několik skupin expertů. Ti měli posoudit oprávněnost přihlášky. Konečný verdikt Výboru světového dědictví tehdy však nepadl.

České republice, která byla předkladatelem návrhu, bylo doporučeno, aby byla do nominace zařazena další česká a evropská města. Tímto způsobem by mohla být vytvořena společná mezinárodní nominace. Ministerstvo kultury tyto rady zohlednilo a vznikla společná sériová nominace českých a zahraničních lázeňských měst.

Mezi české zástupce se zařadil západočeský lázeňský trojúhelník složený z Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní. K nim se následně připojily i dvanáctery lázně ze šesti evropských zemí. O zápis tak usilují třeba francouzské Vichy, anglické Bath, rakouské Baden, belgické Spa či německé Baden Baden.

„Všechna tato města reprezentují fenomén evropského léčebného lázeňství, který nemá ve světě obdoby. Ať už díky jeho medicínskému, společenskému, kulturnímu, historickému, nebo architektonickému významu," uvedla místostarostka Luhačovic Marie Semelová.

Lázně, které nejsou pouze wellness

Evropské lázeňství klade důraz na výjimečné přírodní zdroje v daném místě.

„Lázeňství pojímáme jako léčbu a prevenci před nemocemi. Nejde tedy jen o odpočinek, oddech, očistu nebo rekreaci, které jsou obecně označovány jako wellness," vysvětlila Semelová.

Možné zařazení Luhačovic na seznam světového dědictví by mělo pozitvní vliv i na sousední Pozlovice.

„Předpokládáme, že by se to projevilo v návštěvnosti Pozlovic," vyjádřila svá očekávání místostarostka městyse Pozlovice Olga Tkáčová. To samé si myslí i generální ředitel hotelu Augustiniánský dům v Luhačovicích Petr Borák.

„Snahu podporuji. Určitě by to přispělo k zatraktivnění Luhačovic a přivedlo nové turisty ," řekl Borák. Případné schválení přihlášky a zařazení Luhačovic na seznam světového dědictví UNESCO by přirozeně znamenaly jisté změny.

„Můžeme očekávat vyšší návštěvnost místa, jeho větší propagaci a zviditelnění, což s sebou přináší i možnost dalších investic," shrnula Semelová.

Dění týkající se přihlášky Luhačovic sledují i obyvatelé města. „Na jednu stranu si myslím, že je to správný krok města, protože sem přivede více turistů a staneme se tak známějšími i v zahraničí. Na stranu druhou se mi moc nelíbí, že se s tím pojí i přísnější zákony. Slyšel jsem, že v Kroměříži je třeba tohle docela omezuje," vyjádřil se na adresu chystaných změn Ondřej Semela.

Martin Umlauf si také myslí, že zařazení Luhačovic by do města přivedlo více zahraničních hostů. Zároveň však pochybuje o šancích města.

„Nevím, jestli Luhačovicím schválí zařazení. Sice se v poslední době hodně změnilo a vylepšilo, ale nejsem si jistý, jestli to bude stačit," uzavřel Umlauf.

Kristýna Maršovská