Běžné hotely nejsou v provozu a první návštěvníci na lázeňské pobyty přijíždějí pouze v menším počtu a za specifických podmínek, starosta ovšem věří, že i letos se bude moci město opět naplnit turisty jako v jiných letech.

„Luhačovice najdou lidé přichystány tak, jak je znají - s krásně upravenými ulicemi a jedinečnou atmosférou. Rádi bychom se přiblížili k číslům, která dokazují, jak důležitým je pro turistiku Zlínského kraje právě naše lázeňské město. V roce 2019, který nebyl ještě ovlivněn drtivým dopadem současných omezení, tvořil podle ČSÚ počet přenocování v Luhačovicích více než čtvrtinu všech přenocování ve Zlínském kraji. Mimořádný zájem návštěvníků jsme zaznamenali i v roce 2020, ale bohužel jen v letních měsících, kdy neplatila tvrdá vládní opatření,“ poznamenal starosta.

Mimořádný zájem o Luhačovice a okolí vyznívá ještě výrazněji, pokud se srovnají se zbytkem regionu čísla za celé Luhačovicko, respektive za území spadající pod Luhačovice jako pod tzv. obec s rozšířenou působností.

„V ORP Luhačovice byl za rok 2019 počet přenocování přes 824 tisíc, což je 36 % ze všech přenocování ve Zlínském kraji,“ nastínil starosta.

Zajímavé je i srovnání průměrného počtu nocí, které při přenocování stráví návštěvník v regionu. Pro samotné Luhačovice připadá na návštěvníka průměrně 6,3 noci, pro ORP Luhačovice je to 4,9 a pro Zlínský kraj 2,8.

„Vypnutí“ cestovního ruchu ve značné části minulého roku, ale i letos, samozřejmě považuje starosta Luhačovic za velký problém.

„Trpí tím u nás naprostá většina podnikatelů, protože turistický ruch a navazující služby jsou základem místní ekonomiky. Nesrovnatelně nižší výběr daní a poplatků z cestovního ruchu má negativní dopady na rozpočet a údržba města funguje na hraně finančních možností. O to více se těšíme, až si všichni návštěvníci budou moci zase Luhačovice vychutnat plnými doušky bez zásadních omezení a ocení připravenost města. Luhačovice chtějí být pro všechny návštěvníky i v roce 2021 vyhledávaným místem klidu a pohody,“ doplnil starosta.