Stavba včetně vybavení bude stát více než 30 milionů korun, přičemž zhruba 28 milionů uhradí zřizovatel, tedy Zlínský kraj. Zbytek pokryje Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje (ZZS) ze svého rozpočtu. Momentálně se vyřizuje územní a stavební řízení, po nich přijde na řadu stavebního povolení. Luhačovická základna přibude na mapu výjezdových stanic jako sedmnáctá v pořadí.

„Stanice v Luhačovicích, kam během sezony míří desetitisíce turistů, chyběla. Dojezdy sanitek k místním pacientům, lázeňským hostům, ale také k lidem ze spádových obcí se díky tomu zkrátí,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Myšlenka vybudovat výjezdovou základnu v Luhačovicích je stará několik let.

„V posledních letech stále častěji zaznamenáváme požadavky na výjezd našich posádek k pacientům na lázeňském či dovolenkovém pobytu. Jsem velmi rád, že se nám s vedením radnice podařilo velmi rychle vytipovat vhodný pozemek, který pak město převedlo bezplatně Zlínskému kraji,“ řekl ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.

Pro lázeňské hosty jezdí záchranáři ze Slavičína

V současné době zajišťují přednemocniční neodkladnou péči posádky z výjezdové základny ve Slavičíně. Zejména v době lázeňské sezony, dovolených a prázdnin se počty jejich výjezdů na Luhačovicko enormně zvyšují. To má negativní dopad nejen na vytížení výjezdových skupin, ale i posádek v Uherském Brodě a Zlíně, které do této oblasti také vyjíždějí.

„V Luhačovicích mají svou stanici profesionální hasiči i Policie České republiky. Mít tady také výjezdovou základnu záchranky dává smysl. Nejen kvůli našim občanům, ale také lázeňským hostům a lidem z okolních obcí. Vnímáme to jako další krok, který zkvalitní život v našem městě,“ uvedl starosta Luhačovic Marian Ležák.