„Chceme zvýšit návštěvnost a atraktivitu našeho mikroregionu. Proto je třeba zlepšit infrastrukturu, zvýšit ubytovací kapacity hotelů a penzionů a pochopitelně také zlepšit podporu podnikání,“ vyjmenoval ředitel Luhačovského Zálesí Roman Kašpar.

Za tímto účelem čerpá sdružení od roku 2009 dotace, které činí 40 milionů korun. Nakládat s nimi bude možné ještě dva roky. „Díky nim se k nám snažíme nalákat hlavně mladé a aktivní lidi,“ poukázal Kašpar. Jedním z důkazů je i vznik několika nových naučných stezek.

Jejich slavnostní otevření se uskuteční v neděli odpoledne v Pozlovicích. „Na stezce s názvem Báje a pověsti pod Starým Světlovem najdou turisté celkem 16 informačních panelů, na kterých se dozvědí o mýtických příbězích z regionu,“ informovala starostka Pozlovic Olga Tkáčová.

Trasa stezky vede kolem tří zřícenin středověkých hradů a dohromady měří 30 kilometrů. „Na NS navazuje Ekopark Starý Světlov a Naučný chodník Antonína Václavíka,“ objasnila starostka.

Nová je také naučná stezka Literárně-historické toulky Slavičínem. „Prezentuje lokální historii a literární bohatství jihovalašského města a jeho okolí,“ doplnil ji Kašpar.

Luhačovské Zálesí přichází letos také s řadou nových propagačních materiálů. „V nákladu dvou tisíc výtisků jsme vydali cykloprůvodce a brožuru s tipy na výlety, v pěti tisících výtiscích pak vyšla cykloturistická a turistická mapa,“ ozřejmil Kašpar.

Podle jeho slov by letos měly být vybudovány i takzvané Komonecké stezky. „Jedná se o přírodě blízké okruhy pro jezdce na horských kolech. Značené trasy budou mít asi 10 kilometrů a jejich součástí budou i cyklopointy. U těch si turista bude moci kolo vypůjčit nebo seřídit své vlastní,“ vysvětlil Kašpar.

Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy vnímá právě cykloturistiku jako významný fenomén posledních let. „Každý mikroregion, který je v oblasti turistiky aktivní, je samozřejmě pro celý systém cestovního ruchu žádoucí. Právě Luhačovské Zálesí podnikatelům i obecním úřadům v propagaci významně pomáhá,“ poukázal Urbanovský.

Ředitel pozlovického Hotelu Vega Marian Ležák se domnívá, že zvýšenou pozornost si Luhačovské Zálesí rozhodně zaslouží. „Je to krásný kraj, který bezesporu stojí za návštěvu. To potvrzují i turisté, kteří k nám jezdí,“ odhalil Ležák.