„Z letošních nálezů jsou významné například zlomky keramiky ze čtrnáctého a patnáctého století, které byly odhaleny v prostorách východního paláce,“ přiblížila archeoložka Jana Langová z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, která zajišťuje záchranný archeologický výzkum na lukovském hradě.

Mezi nejzajímavější vykopávky patří například zlomek glazované lidské hlavičky, která byla pravděpodobně součástí hračky či menší sošky. „Jedná se o první nález tohoto druhu na zřícenině,“ zdůraznila Langová.

Kromě středověké keramiky tam pracovníci odkryli také úlomky glazované keramiky z šestnáctého a sedmnáctého století a zlomky glazovaných kachlů či skleněných nádob. „Objevili jsme také jednu drobnou minci z novověkého období, která je zřejmě z bronzu,“ doplnila archeoložka.

Při výzkumu v západním paláci hradu byl zase ve sklepních místnostech odhalen kamenný erb s osmicípou hvězdou, která patřila rodu Šternberků. Ti hrad vlastnili ve čtrnáctém a patnáctém století. „Je to asi nejpěknější věc ze všech letošních nálezů,“ pochvaloval si kastelán hradu David Juříček.

Mezi vykopávkami se objevily také zlomky článků architektury. Mezi nejvýznamnější patří část pozdně románského portálu zdobeného diamantováním, který byl nalezen druhotně zazděný ve východním paláci. „Patří k nejstarším dokladům historie hradu,“ dodala archeoložka Langová.

Nálezy budou průběžně odváženy do zlínského muzea, kde budou čištěny a dále zpracovávány. Lidé se s nimi v budoucnu mohou setkat na výstavách i na lukovském hradě.