I tato historická osobnost, která přivezla na Zlínsko na konci devatenáctého století tehdejší velkou novinku – dřevěné ski – se akce zúčastnila osobně. Ztvárnil ji předseda Spolku přátel hradu Lukova Jiří Holík.

„Jak já říkám. Baťa byl významný pro Zlín, pro naše lukovské panství zase František Seilern-Aspang. Byl propagátorem ski, kterými tehdy vybavil zaměstnance lesní správy. Vlastnil lukovské panství, mimo jiné to byl také stavitel současného zámku Lešná.

V Lukově zřídil chudobinec, sirotčinec, mateřskou školu, klášter i nemocnici. Zkrátka to byl člověk osvícený," řekl Deníku Jiří Holík.

Lukovského zimního víceboje se zúčastnilo zhruba dvaadvacet aktivních závodníků. Ti si během vytyčené trasy vyzkoušeli například tažení břemene, trefování se šiškou do kruhu, vyběhli hradní svah, házeli polenem či stavěli ze sněhu nejlepší sochy.

„Počasí je vyloženě úžasné. Lidé do sebe tlačí klobásky, což je pro ně důležité," zasmál se spokojeně Jiří Holík, když už všichni účastníci zdárně zdolali i zasněženou a hlavně kluzkou cestu z parkoviště pod hradem až přímo k němu.

Tam si úlevně vydechla po náročném výšlapu i Jolana Vlková, která ztvárnila paní kněžnu Seilern-Aspeng. Její převlek měl úspěch.

„Kdepak kostým. Sukně je z Tchiba, kabátek po babičce. Klobouk je pak po manželovi a obšitý starou záclonou. Fiží mám ze staré krajkové sukně," zasmála se Jolana Vlková, která je jinak ředitelkou lukovské školy.

„Jak se mi šlo? Děti mě sem dotáhly. Měla jsem takové husky zpřežení," dodala se smíchem. Do kopce ji pomáhala také její svěřenkyně, školačka Barča Žaludková.

„Nejvíce se mi líbily závody v běhu. Bohužel jsem ale zatím v ničem nevyhrála," řekla smutně. Přesto se však statečně zapojila do všech disciplín.

Účast ve víceboji pak byla premiérou například pro rodinu Jany Kleiblové ze Zlína. Celá se prý zapojila.

„Dostali jsme pozvání do emailu, tak mě to zaujalo. Navíc děti tady vloni byly na táboře a moc se jim tu líbilo. Je jim líto, že letos jet nemohou. Jinak je to tady dneska super," zhodnotila krátce po hodu šiškou na terč.

Například v soutěži o nejlepší sochu ze sněhu vyhrálo duo Julie Holíková a Magdaléna Růžičková, které vytvořilo kočku. Nejlepší retro oblečení pak na sobě měla Jana Polášková z Otrokovic, která ztvárnila selku.