Movití opozdilci pár dnů před Vánocemi brali ve vybraných obchodech vše, co jim přišlo pod ruku. Auta, šperky, kabelky i boty

Ceny dárků se pochopitelně liší. Často se hovoří o praktických a dostupných dárcích, avšak na opačném pólu jsou ty finančně náročnější, luxusní.

Ve zlínském Roko – Motor jsou na poněkud movitější opozdilce připraveni každý rok. „V tomto čase je obvyklé, že naši zákazníci nakupují vozy. Vánoce na tom pochopitelně mají svůj podíl, avšak souvisí to hodně i s podnikáním a případným navýšením nákladů,“ uvedl obchodní ředitel Radim Machala.

Zákazníkům nabízejí vozy značek Jaguar a Land Rover, jejichž cena se pohybuje od nějakých 600 tisíc korun až do 3,5 milionu korun. „Zrovna nyní připravujeme jeden luxusní vůz jako vánoční dárek. Jeho cena se pohybuje kolem 2,5 milionu korun, avšak jelikož se jedná o VIP klienta, nelze sdělit další podrobnosti,“ dodal.

Zlatnictví mnohdy na poslední chvíli zachrání nejednoho opozdilce. „Léta letoucí k nám chodí na poslední chvíli hlavně muži, ženy již totiž mají vše dávno nakoupené. Takže zaplaťpánbůh za muže,“ podotkla majitelka Klenotů Monmar Pavla Andrlová s dodatkem, že zatímco zemědělci mají žně v červenci, zlatníci v prosinci.

Jejich zákazníci nakupují od levnějších kousků až po ty dražší. „Cenové relace jsou různé, třeba klenoty s brilianty jsou už přeci jen poněkud jinde,“ zmínila s tím, že zájem o ty nejdražší šperky se nikterak dramaticky nezvyšuje.

Přesné částky svých klenotů si však nepřála uvést. Místo toho upozornila na vynalézavost řady žen, které vhodně zvolenou strategií často pod stromečkem najdou svůj vysněný šperk. „Manželky přicházejí s dcerami a vybírají dle svého vkusu, následně se vracejí dcery s tatínky a ty vhodnou manipulací navedou na ten pravý,“ poodhalila.

Luxusní prodejny MaxMara lákají náročnější zákazníky na značkové oděvy, boty i módní doplňky, které jsou často z výjimečných materiálů. Samozřejmě se to mnohdy odráží v ceně, která leckoho odradí. I zde se dá koupit stylové zboží, jehož cena se nepohybuje až v řádech desetitisíců. „Před Vánoci k nám chodí hlavně pánové a nebo rovnou páry. Ženy si často vyberou a muži zaplatí,“ přiblížila vedoucí prodejny Iveta Kadlčková.

Když už je Štědrý den na spadnutí, často prý pánové vtrhnou do prodejny doslova jako vítr. „Nakupují módní doplňky jako peněženky a další neutrální věci a troufnou si i na oblečení, u něhož je ovšem lepší znát přesné míry,“ podotkla s úsměvem.Nejdražším dárkem je u nich luxusní kabelka, jejíž cena daleko přesahuje částku deseti tisíc.

Řada žen má slabost také pro krásné boty. Právě ty nejluxusnější, které splní požadavky náročných zákaznic, jsou velmi vděčnou záchranou. V Pietro Di Martiny se pokoušejí oslovit širokou škálu zákaznic. „Kromě levnějších modelů kolem patnácti set korun nabízíme i dražší,“ uvedla jedna z prodávajících Renata Warzelová.

Sama by si prý vybrala jak mezi levnějšími modely, tak mezi těmi dražšími. „Dost často se platí za značku a my prodáváme boty, které mají ve světě již nějaké jméno,“ doplnila. Zvuk značky se tak odráží na ceně i zde.

Boty za dvacet tisíc

„Já osobně bych si vybrala jedny z červených bot, jejichž cena přesahuje deset tisíc,“ ukázala na vyšší kozačky v regálu. Nejdražší boty v prodejně však stojí takřka dvojnásobek.

Dárek v podobě elektroniky dokáže zachránit nejedny Vánoce. Také v prodejně Euronics si vyberou běžní i náročnější zákazníci. Na poslední chvíli mnohdy sáhnou po zboží, které by třeba i jinde sehnali levněji. „Tlačí je čas, kdyby to nekoupili hned, mohlo by se jim stát, že jim tu televizi nebo kávovar někdo vyfoukne,“ pousmál se vedoucí prodejny Libor Máčala.

Nejžhavější novinky na trhu samozřejmě přitahují pozornost nejednoho zákazníka. „Máme sice v nabídce televizory s 3D technologií, jejichž pořizovací cena je i přes čtyřicet tisíc, ale zatím na nich prakticky není co pouštět,“ sdělil. Tato technologie je podle něj zatím spíše hudbou budoucnosti.

Hitem jsou podle něj letos kromě meteostanic také kávovary. „Za ty mnohdy zákazníci neváhají utratit za ně třeba i pětadvacet tisíc,“ završil s tím, že příští Vánoce se možná o slovo přihlásí i infrasauny, které již mají na prodejně vystaveny letos.