„Ačkoliv chřibskými lesy vede celá řada cyklostezek, zatím vnich chybí oficiálně vybudovaná a vyznačená lyžařská trasa. Běžkaři tedy mnohdy vědomě porušují zákon olesích tím, že se na lyžích pohybují lesními porosty. Pro zlepšení turistického ruchu vChřibech máme možnost čerpat peníze zevropských fondů, a to na základě projektu pro vybudování lyžařské trasy, který jsme předali Krajskému inspektorátu Lesů České republiky ve Zlíně. Dostaneme-li vnejbližších dnech přislíbené prostředky, mohli bychom se do budování běžkařské trasy pustit už na jaře,“ naznačil vedoucí Lesní správy Buchlovice Zdeněk Zálešák.

Lyžařská běžecká trasa bude začínat uvlakového nádraží vBohuslavicích na Hodonínsku a povede po hřebenech Chřibů kželezniční stanici vOtrokovicích. Pro lyžařskou turistiku bude maximálně využita známá trasa vedoucí přes atraktivní místa, jakými jsou parkoviště UKřížku, pískovcové skalisko Kozel, Stupavské louky, Zikmundov, Buchlovský kámen, Vlčák, Brdo, Bunč, Komínky, Rozsypalova lesní osada či Halenkovická dolina. Vzimě bude trasa sloužit lyžařům, vlétě pěším turistům.

„Součástí investiční akce, která si vyžádá zhruba 1,5milionu korun, bude výstavba tří kruhových altánů sohništěm uprostřed, nad nímž bude lapač jisker a kouře. Kromě altánů UKozla, pod Brdem a vlomu pod Budačinou ponesou trasy symbol lyžaře, logo lesů a informační tabule omístech, vnichž se lidé budou nacházet,“ uvedl Zálešák.

Lyžaři záměr na vybudování běžkařské trasy vítají. „Síť cyklostezek se rok od roku rozrůstá. Na nás běžkaře se zatím zapomínalo. Místa, po níž povede lyžařská stezka, jsem vlétě jako turista navštívil mnohokrát, ale na lyžích jsem je ještě neprojel. Doufám, že si na ni vyjedu vpříští zimě,“ prohlásil Jiří Janeček zUherského Hradiště.