Sjezdovka Horal se nachází přímo u stejnojmenného hotelu ve Velkých Karlovicích. Skýtá možnosti pro rodiny s dětmi i ty, kdo začínají s lyžováním nebo se v něm chtějí zlepšit. Modrá trať s délkou 350 metrů je ideálním místem pro učení prvních oblouků.

„Svátky hodnotíme velice kladně. Zájem o lyžařskou školu i lyžování byl výrazně vyšší než v minulém roce,“ potvrzuje obchodní a marketingový ředitel Resortu Valachy Michal Vala.

Ilustrační foto.
Tonda, Vojta nebo Ares. To jsou některé z dětí narozené v roce 2023 v Meziříčí

Ve Velkých Karlovicích počasí opravdu přálo. Před Vánoci přichystalo sněhovou nadílku, a tak byla na sjezdovce Horal zhruba šedesáticentimetrová vrstva přírodního a technického sněhu.

„Víceméně celé svátky bylo hezké a slunečné počasí, což určitě přispělo ke zvýšenému zájmu o lyžování, nejúspěšnějším dnem byl pátek 29. prosince,“ dodává Vala.

V letošní sezoně sleduje velký zájem o lyžařskou školu. Návštěvníci chtějí naučit děti lyžovat.

Vyhlídky na jarní prázdniny?

Lidé objednávají pobyty na dobu školního volna s předstihem. Největší zájem je ze Zlínského a Jihomoravského kraje.

„Obsazenost je meziročně o pět až deset procent vyšší. U Horalu je zaplněna polovina kapacit a u Lanterny přibližně třetina,“ popisuje marketingový ředitel Resortu Valachy.

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (uprostřed) převzal od zástupců švýcarské neziskové organizace Shelter4Valmez šek na 10 000 euro na zřízení dětské skupiny, kterou pro své děti využijí pracující matky z válkou sužované Ukrajiny.
V Meziříčí našlo azyl přes tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Švýcarská pomoc pokračuje

Očekávává, že rezervace budou přibývat s blížícím se termínem prázdnin, ale také s meteorologickým výhledem na návrat zimního počasí.

Na Kyčerce bojovali s počasím

Spíše než o vánoční lyžařské sezoně provozovatelé areálu Kyčerka mluví o „vánočním boji“.

„V důsledku vysokých teplot a deště jsme čelili velké oblevě a jsme rádi, že jsme dokázali udržet v provozu sjezdovku pro dospělé i pro děti,“ popisuje Magda Pekařová ze Skiareálu Synot Kyčerka.

Divokou neděli způsobili hasičům popadané stromy, požár i přimrzlý opeřenec.
Požár, popadané stromy i přimrzlý opeřenec. Hasiči v kraji měli divokou neděli

Navzdory nepřejícímu počasí si lyžaři na svah cestu našli a nejúspěšnějším dnem byl 28. prosinec, kdy bylo jasno a slunečno. Návštěvnost během Vánoc ale byla nižší než v předešlých letech.

Lyžařské kurzy jsou zaplněny až do března

Zájem o lyžařskou školu na Kyčerce zůstává stejný jako dřív. Stejné je to i v případě dětských lyžařských kurzů.

„Co se týká jarních prázdnin, kapacity vyhrazené pro lyžařské kurzy jsou zaplněny až do poloviny března. V rámci soukromých pobytů je zatím obsazenost prázdninových termínů zhruba 50 procent a zájemců postupně přibývá,“ dodává Pekařová.

Nová šestisedačka na Bílé

Největším a nejnavštěvovanějším lyžařským areálem v Beskydech je bezesporu Skiareál Bílá.  V sobotu 16. prosince zde byla slavnostně otevřena nová šestisedačka s bublinami a sedáky s koženými potahy s vysokou opěrkou a vyhříváním. Nahradila tak původní čtyřsedačku.

Přepravní kapacita lanovky zůstala stejná, 2400 osob za hodinu. Díky dvojnásobné dopravní rychlosti se však doba jízdy zkrátí na pouhé 3 minuty. Jde o největší investici na českých horách v letošním roce – dosáhla hodnoty 147 milionů korun, z čehož 40 milionů pokryla dotace z programu Regionální sportovní infrastruktura od Národní sportovní agentury.

TOP 10 projektů, které se letos začnou stavět nebo dostaví ve Zlínském kraji
TOP 10 projektů, které se letos začnou stavět nebo dostaví ve Zlínském kraji

Lanovku pak doplňují 3 lyžařské vleky a 3 pojízdné pásy, které obsluhují 5,2 kilometrů technicky zasněžovaných sjezdových tratí všech obtížností. Původní čtyřsedačková lanovka by se měla v příštím roce přesunout do skiareálu Karolinka v Javorníkách, kde nahradí kotvový lyžařský vlek.

Provozovatelům na Bílé ale také kazilo plány počasí. Vánoce hodnotí spíše jako průměrné s menším počtem návštěvníků než v minulých letech.

„Bylo to způsobeno hlavně počasím. Nemohli jsme mít v provozu večerní lyžování na nové šestisedačkové lanovce, což mělo vliv i na gastro a podobně,“ prozradil Martin Kacíř, marketingový manažer Ski Bílá.

Návštěvnost naplnila 70 procent obvyklého stavu, kdy je dostatek sněhu a dobré počasí. I tady byl nejúspěšnější den 29. prosinec.

První část opravy páteřní komunikace ve Vsetíně na sídlišti Ohrada skončila
První část opravy páteřní komunikace ve Vsetíně na sídlišti Ohrada skončila

Zájem je o lyžařskou školu.

„Rodiče na dětech nešetří a instruktoři měli hodně práce. Dětský park byl opět v závislosti na počasí naplněn,“ podotýká Kacíř.

Jarní lyžařské kurzy jsou také naplněny.

„Kurzy jedou na 100 procent a již není možné zajistit ubytování do konce sezony pro školy. Pro soukromé osoby se několik míst ještě najde,“ uzavírá manažer Ski Bílá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zpěvačka Monika Absolonová na galavečeru ve Zlíně

Zdroj: Libor Kopl