V čele její kandidátky stojí předsedkyně Unie městských částí Eva Štauderová, zlínský nakladatel a bývalý disident Pavel Jungmann a člen Občanského sdružení Malenovice Bedřich Landsfeld.

„Nezájem radních nás donutil k vytvoření kandidátky. Naše návrhy odmítali a v podstatě nás k tomu i vyzvali. Řekli nám Založte si stranu a zkuste si zastupovat město sami. Cítíme podporu od lidí, tak jsme do toho šli,“ shodla se první trojka na kandidátce, která se včera oficiálně představila na tiskové konferenci.

Představitelé hnutí M. O. R. chtějí prý bojovat především za morální očistu radnice, což je podle nich hlavních obsahem zkratky. Hodlají zabránit opětovnénmu vzniku stávající velké koalice ODS s ČSSD a podporou KDU-ČSL a prosazují změnu nynějších zástupců rady města.

„Spolupráce se současnými čelními představiteli magistrátu nepřipadá v úvahu,“ zdůraznila jednička na kandidátce Štauderová.

Trnem v oku je hnutí M. O. R. konkrétně například prodej pohledávek za bývalým areálem Svitu, který měl na starosti současný radní Martin Janečka (ČSSD). Byl podle nich značně nevýhodný.

„Jeden týden město nabylo majetek v hodnotě šest miliard, druhý týden jej prodalo firmě s neprůhlednou vlastnickou strukturou, a to za cenu více než třiatřicetrát nižší. To v nás vyvolává pochyby, zda se město zachovalo jako správný hospodář,“ sdělil své obavy Jungmann.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Janečka: Lžou

Radní Janečka se však snahám o prošetření procesu jenom usmívá. Hnutí M.O.R. podle něj lže. „Žádný majetek v hodnotě šesti miliard korun jsme nikdy nenabyli a nic jsme neprodali za cenu třiatřicetkrát nižší než jsme pořídili. Nabyli jsme pohledávky od ministerstva financí za Svitem ohodnocené na 180 milionů,“ reagoval Janečka.

Dodal, že veškeré smlouvy týkající se oddlužení Svitu na vyžádání poskytl Transparency International, médiím a poskytne je klidně i zástupcům strany M. O. R. „Ať si všichni proces prošetří. Pohledávky jsme následně prodali a ještě získali majetek od společnosti SVIT v hodnotě asi 270 za 70 milionů korun. Takže jsme na tom přibližně 200 milionů vydělali,“ reagoval Janečka.

Další věcí, kterou M. O. R. kritizuje, je zadávání veřejných zakázek. Opírá se především do architektonických plánů rozvoje města, které má téměř výhradně na starosti projektantka Eva Jiřičná. Údajně ale bez transparentního výběrového řízení.

„Nic z toho, co říká M. O. R. komentovat nebudu. Nehodlám straně s morbidními výroky zvyšovat popularitu. My se obrátíme na voliče se svým volebním programem,“ poznamenala stručně primátorka Irena Ondrová (ODS).