VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Macko: Nejhorší je vědomí, že miminko nepřežije noc

Zlín /ROZHOVOR/ – Do prostor Krajské nemocnice Tomáše Bati (KNTB) ve Zlíně jsem se vypravila s mírnou nervozitou. Vést rozhovor s významnou osobností české neonatologie totiž může budit respekt i u ostříleného novináře.

19.3.2011
SDÍLEJ:

Primář novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati Jozef Macko působí ve svém oboru mnoho let.Foto: DENÍK/Lenka Bořutová

Rozhovor s primářem novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jozefem Mackem

Nervozita ale rychle opadla. Za dveřmi pracovny čekal usměvavý energický muž, pro kterého však bývá v nabitém programu každá minuta drahá. Podle toho vypadal i samotný rozhovor, který se nesl v hektickém tempu. Primář novorozeneckého oddělení KNTB Jozef Macko totiž během něj musel zvládnout pracovní telefonáty či osobní komunikaci se zdravotnickým personálem. „Tak se ptejte, nemám mnoho času, čekám na příjem malého pacienta,“ taktně upozornil na začátku. Přizpůsobila jsem se, rozhovor jsme zvládli za 12 minut. „Snad to s miminkem dopadlo dobře,“ pomyslela jsem si při loučení.

Kdy jste se rozhodl věnovat studiu medicíny a proč?

Studovat medicínu jsem se rozhodl na gymnáziu asi v sedmnácti letech. Otec mého tehdejšího nejlepšího kamaráda, dnes profesora onkologie v Brně, byl lékařem. Už v době studia na gymnáziu jsme se chodili dívat do nemocnice v Havířově, kde jsme dříve bydleli. Takže už tehdy mě medicína zaujala.

Proč jste si zvolil neonatologii?

Oslovila mě v době, kdy jsem byl studentem pediatrického směru. Dneska už však takové rozdělení neexistuje. Právě od třetího ročníku jsme jako pediatři měli mimo jiné možnost trávit hodně času na dětských klinikách. Jejich součástí byla také novorozenecká oddělení. Právě tehdy mě tento směr oslovil.

Co pro vás bylo nejnáročnější, když jste do tohoto prostředí vstoupil poprvé?

V té době byla medicína ještě úplně někde jinde. Dříve umíraly děti častěji. Tehdy totiž nebyla taková technika, léky, vyšší vzdělanost a zkušenosti. Progresivita oboru nastala až mnohem později. Začínal jsem v roce 1987. Tehdy jsme se této problematice na oddělení věnovali dva. V nemocnici jsme strávili neuvěřitelné množství času. Podstatně větší než se tráví dnes.

Kde jste tedy získával zkušenosti?

Pracoval jsem na Slovensku, pak ve Fakultní nemocnici v Brně. Byl jsem i na několika zahraničních stážích. Nyní pracuji asi sedmnáctým rokem ve Zlíně.

Setkal jste se s názorem, že vyspělost medicíny, díky které lze zachránit i děti, u kterých to dřív nebylo možné, může paradoxně vést ke zvýšení počtu zdravotně postižených?

To si nemyslím. Tím, jak se v České republice obecně zlepšuje neonatologická péče, se samozřejmě zachraňuje větší počet dětí, které by možná před mnoha lety neměly šanci přežít. My jim ji ale dáváme. To jestli máme, nebo nemáme zachraňovat určité kategorie dětí, není ani tak otázka medicínská, jako spíše etická, celospolečenská a možná i ekonomická.

Jaké jsou v současné době vyhlídky předčasně narozených dětí? Lze například procentuálně říci, které z nich mají největší šanci na přežití?

Na celém světe existuje pojem hranice viability. To znamená jakousi hranici délky těhotenství, od které v případě ukončení je dítě schopné přežít. U nás je to asi 24. týden těhotenství.

Jaká je v tomto ohledu situace v České republice?

Šance na přežití je v České republice velmi vysoká a patří mezi nejvyšší na světě. Platí, že o čím větší počet těchto malých dětí pečujeme, tím větší jsou i naše zkušenosti. Potom tak možná budeme schopni pro více z nich zajistit lepší budoucnost. Důležitým faktorem jsou větší zkušenosti lékařů, dokonalejší technologie, lepší personální i materiální zajištění. Možná i proto jsou výsledky české neonatologie takové, jaké jsou.

Jaká jsou nejčastější postižení, se kterými se děti rodí?

Předčasně narozené děti se ani nerodí s postiženími. Jejich hlavním rizikem je samotná nezralost.

Roste, či klesá počet takto předčasně narozených dětí?

V České republice už několik let stoupá. Přibližně od roku 2001 stoupl počet takto narozených děti asi o tisíc. Původně se jednalo asi o šest procent předčasně narozených dětí, nyní stoupá na sedm až osm procent.

Čím to je způsobeno? Hraje svou roli dnešní trend rodit první dítě po třicátém roku života?

Určitě. Jedná se o jeden z nezanedbatelných faktorů. Podle mého názoru však hlavní roli hraje celý program umělého oplodnění, který je v České republice už poměrně velmi rozvinutý.

Setkáváte se s předčasnými porody i u mladších maminek?

Ano, ale obecně se s těmito případy často nesetkáváme. Věk rodiček se skutečně spíše zvyšuje.

Za dobu, co působíte v neonatologii, tento obor jistě prošel velkým vývojem. Co považujete za největší a zásadní posun?

Medicíně se věnuji už téměř čtvrt století a myslím, že za tu dobu je v ČR hlavním posunem vybudování systému takzvané diferencované péče. Dnes v podstatě každá rodička ví, že v případě komplikací zde existuje specializované pracoviště, které je schopné problém vyřešit. Systém funguje velmi dobře a dokonce jsme dáváni za příklad pro celý svět jako model precizně fungující a dobře zorganizované péče o rodičky a o děti. Druhým problémem je, že samozřejmě nevíme, jak dlouho budeme schopni takto vydržet.

Co tím myslíte?

Jedná se totiž o náročné povolání a není až tak atraktivní pro mladé lékaře. I my, kteří pracujeme v oboru delší dobu, vidíme, že věkový průměr osob pracujících v neonatologii se spíše zvyšuje. Nevidíme progresivní zájem mladších kolegů o tento obor.

Jedná se o velmi náročnou profesi. Jak se vyrovnáváte se stresem?

Jsem docela imunní vůči stresu. Zažívám ho denně tolik a v takové míře, že si to asi málokdo dovede představit. Za roky jsem se s tím však naučil žít a nijak zvlášť se stresem nebojuji. Myslím, že na všechno se dá zvyknout. Na co si ale člověk zvyká obtížně, je samozřejmě stav, kdy víme, že se miminko například nedožije dalšího dne. To je věc, která s každým pohne. S tím se vyrovnává velmi obtížně, ale i to patří k životu. Nejsme všemocní. Jsme schopni poskytnout špičkovou péči, techniku, přístroje, ale nejsme schopni zachránit každý život.

Jak vypadá typický den primáře neonatologického oddělení?

V současné chvíli jsem romě primariátu v pozici náměstka ředitele KNTB. Než se mé pracovní povinnosti rozšířily o tuto funkci, začínal můj pracovní den pravidelnými ultrazvukovými vyšetřeními v rámci tak zvaného screeningu. Následovala předávka služby, vizita, propouštění a příjímání dětí. Poté se uskutečňovala takzvaná předávka a další vyšetřování. Pracuji také v ambulanci. Kterýkoli den však může ještě přijít akutní transport dítěte či práce na porodním sále. Byly tedy i dny, kdy jsem se do pracovny téměř nedostal.

Co děláte ve vašem volném čase, jaké jsou vaše záliby?

Moc volného času nemám. Ale když se najde, velmi rád pracuji na zahradě. U domu máme okrasnou zahradu a to je moje hobby. Od jara do podzimu téměř žiji na zahradě.

Funguje to u vás jako odreagování od náročné práce?

Stoprocentně ano. Neznám nic lepšího. (Lehký úsměv.)

Za studií jste hrával také fotbal, zahrajete si občas ještě?

Fotbal jsem hrál už i dřív. Když je čas, občas se sejdeme s kolegy z nemocnice a zahrajeme si.

Autor: Lenka Bořutová

19.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 540 Kč

Obsluha strojů v prádelnách a čistírnách Pradleny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15540 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: dobrý zdravotní stav, bezúhonnost, Náplň práce: příjem prádla a oděvů, praní a žehlení všech druhů prádla ručně i strojově, třídění vypraného prádla dle označení pro jednotlivé klienty, Po roce možné prodloužení smlouvy, po zkušební době osobní příplatek, Výhody: hlavní pracovní poměr, příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené. Pracoviště: Domov pro seniory lukov, p. o. - sídlo, Hradská, č.p. 82, 763 17 Lukov u Zlína. Informace: Iva Kvapilová, +420 577 911 623,730 585 581.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeči TIG. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme: zkušenosti se svařováním metodou MITIG, znalost čtení výkresové dokumentace je podmínkou, v kolektivu uvítáme samostatného a spolehlivého kolegu, který umí samostatně pracovat, je přátelský a je s ním sranda., Nabízíme: férové jednání, dobré zaměstnanecké zázemí, peněžní bonusy podmíněné kvalitními výsledky společnosti, práce na ranní směnu. , Náplň práce: svařování na základě výkresové dokumentace, komunikace s konstruktéry, příprava pracoviště, údržba nástrojů., Výhody: 25 dnů placené dovolené, tj. 5 dnů dovolené navíc nad rámec zákona, dotované obědy ze strany společnosti, placené přesčasy, dobrá dostupnost MHD 200 metrů od pracoviště, cyklostezka 150 metrů a úschovna kol pro zaměstnance, kryté parkoviště., Dobré zázemí: denní místnost, dotované automaty na kávu, barely s vodou v hale., Peněžní bonusy podmíněné výsledky společnosti., Práce na hlavní pracovní poměr., Životopis zasílejte na info@tecnimetal.cz nebo volejte 733 127 976. Pracoviště: Tecnimetal - cz, a.s., Nábřeží, č.p. 578, 760 01 Zlín 1. Informace: Nataša Juříková, +420 733 127 976.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 15 000 Kč

Svářeči Svářeči CO2. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce bude dle zakázek, na území celé ČR.. Pracoviště: Revkom, s. r. o. - zlín, 760 01 Zlín 1. Informace: Aleš Běhula, .

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 100 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci, obkladači. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: výstavba bytů a obkladaní koupelem a zateplavoní rekonstrukce bytu. Pracoviště: Petr beneš - zlín, 760 01 Zlín 1. Informace: Beneš Petr, +420 730 670 978.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robert Sudický z Brumova-Bylnice. Pivu dříve neholdoval, teď má vlastní pivovar.

Nejtěžší je sehnat pro vaření piva kvalitní kvasnice

Fanoušci Zlína

Ševcům v bráně do finále poháru stojí Jablonec. Vstup je za dvacku

Dopadení nizozemských agresorů a přes dvě promile po dvou pivech: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 24. dubna 2018.

Hamrlík: Přemýšlel jsem, jak přežít zápas a dojít na tiskovku

ROZHOVOR/ - Totální endoprotézu kolene odložil. Od lékařů slyšel, že je ještě mladý. To byl pro Martina Hamrlíka hlavní impuls, že si odchod rozmyslel a dál bude pokračovat pozici asistenta trenéra hokejistů Zlína Roberta Svobody.

Policisté jeli v Holešově zatknout podvodníka, v bytě našli varnu pervitin

V úspěšný zátah proti distributorům drog se minulý týden změnila původně celkem nevinná a rutinní policejní akce v Holešově. Když totiž členové zlínského pohotovostního a eskortního oddělení jeli zatknout muže, na kterého vydal soud zatykač kvůli podvodu, našli v jeho bytě ke svém překvapení slušně vybavenou a zásobenou pervitinovou varnu.

Motorkář nezvládl zatáčku na Bratřejov. S těžkým zraněním skončil v nemocnici

Dvaapadesátiletý motorkář jel na motocyklu značky Suzuki z Vizovic směrem na Bratřejov. Nezvládl projet levotočivou zatáčkou, vyjel mimo silnici a narazil do drátěného oplocení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT