VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majetek Svitu Zlín získá do 18 měsíců

Zlín - Svit. Téma, které zvedá řadu Zlíňanů ze židle. Areál chátrá a město s ním podle nich nic nedělá. První náměstek primátorky Martin Janečka (ČSSD), který se problematikou bývalých Baťových závodů zabývá, s tím však nesouhlasí a současně upozorňuje, že informace, které v této souvislosti zveřejňují média, nejsou vždy úplné a přesné.

27.4.2008
SDÍLEJ:

Martin JanečkaFoto: DENÍK/Petr Holubář

Pane Janečko, co tedy město Zlín dělá pro to, aby majetek Svitu získalo?

Jako rodilého Zlíňana i mě tento problém zvedá ze židle, a proto se jej snažím pro město Zlín vyřešit. Musím však zdůraznit, že město nechce kupovat budovy 14 a 15, tak jak to nedávno uvedl váš Deník, ale do vlastnictví je chce získat Zlínský kraj.

Jako zástupce města Zlín již několik let jednám s Českou konsolidační agenturou, ministerstvem financí či vládou o odkupu pohledávek za společností Svit, které jsou ve výši šest miliard korun. Právě prostřednictvím těchto pohledávek můžeme být partnerem pro jednání se společností Svit či jeho dceřinými společnostmi.

A jedině tímto způsobem můžeme pozitivně ovlivnit stav bývalého svitovského areálu a získat některé důležité nemovitosti v areálu do vlastnictví města. Tato jednání jsou složitá a dlouhodobý proces je v tomto případě standardní. V tuto chvíli vše vypadá, že se blížíme k cíli.

Můžete být konkrétní?

Pohledávky vlastní ministerstvo financí. Vláda České republiky přibližně před půl rokem schválila, že je městu Zlín za určitých podmínek prodá. Jednou z podmínek je cena 180 milionů korun za pohledávky.

Druhou velmi důležitou podmínkou je, že získáme od společnosti Svit nárok na náhradu škody, který vůči státu uplatňuje za neoprávněně vyhlášený konkurz na tuto společnost a následně ji státu převedeme za jednu korunu. Ministerstvo už mi před měsícem poslalo smlouvu o odkupu pohledávek, která čeká jen na naše připomínky, schválení zastupitelstvem a podpis.

Proč s ním otálíte?

Dá se říct, že také čekáme na ukončení jednání krajského úřadu ve Zlíně se společností Obchodní centrum a případnou financující bankou. Zlínský kraj chce podle mých informací získat do vlastnictví 14. a 15. budovu v části areálu, kterou vlastní právě Obchodní centrum, a s nimi také část infrastruktury. Město Zlín chce mimo jiné získat v areálu infrastrukturu od společnosti Svit – tj. komunikace, rozvody a podobně od třicítkové řady budov.

Kraj má zájem o infrastrukturu v desítkové a dvacítkové řadě, právě od Obchodního centra. A je důležité, aby město s krajem spolupracovalo. Myslím si totiž, že by bylo pro celý areál přínosné, kdybychom infrastrukturu získali najednou, a mohli ji tak v budoucnu společně obnovit. Také musíme ještě precizně dojednat převod nároku na náhradu škody za společností Svit na město Zlín.

Zatím ale jednáte o odkupu pohledávek. Jaká bude ještě cesta k získání nemovitostí?

V tuto chvíli je dohoda taková. Jakmile podepíšeme s ministerstvem financí smlouvu o nákupu pohledávek a smlouvu o převodu nároku na náhradu škody, pohledávky prodáme finančnímu partnerovi transakce za cenu 180 milionů korun. Ten pro nás současně získá a převede městu nezadluženou infrastrukturu od třicítkové řady ve svitovském areálu.

Cena za ni se bude pohybovat řádově v milionech, ale ještě ji dojednáváme. Veškeré tyto transakce bychom měli stihnout během tohoto půlroku. Podotýkám, že právě díky zmíněnému partnerovi neponese město Zlín riziko vymáhání pohledávek ani žádná další finanční rizika.

Kdo je tím partnerem?

Je to finanční společnost, která spolupracuje se společností Svit.

A co bude dál?

Se smlouvou o prodeji pohledávek na finančního partnera bude svázaná ještě další smlouva. V té se partner zaváže, že městu do roku a půl převede za předem stanovenou cenu nezadlužené nemovitosti ve vlastnictví Svit, a. s. jako bývalé Baťovo koupaliště, Stadion mládeže, fotbalovou tribunu na Letné, pozemky pod školami a školkami a řadu chodníků a cest. Zkrátka vše, co město Zlín požaduje.

Jak bude mít ale město jistotu, že partner dohodu skutečně splní?

Samozřejmě se pojistíme. Partner nám dá bankovní záruku v hodnotě čtyřiceti milionů korun. Kdyby smlouvu nedodržel, získá město za rok a půl tyto peníze okamžitě na účet. Část pohledávky, která vázne na nemovitostech, jež chceme získat za jednu korunu, se nám vrátí a můžeme je vymáhat znovu.

V takovém případě budeme mít infrastrukturu, čtyřicet milionů korun na účtu a část pohledávek za korunu. Všechno jsou to velmi složité transakce a město na nich spolupracuje s právníky.

Co se týče získání svitovského majetku, jste tedy optimistou?

Ano, a to i přesto, že se skutečně jedná o velmi složitý případ, a věřím, že skutečně získáme majetek v termínech, které jsem uvedl.

Autor: Marie Šidlová

27.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Odrlicích působil guru Jára zhruba pět let.
10

Odháčkování na Hané. Nic bujarého, neobtěžovali, říkají sousedé guru Járy

Videosouhrn Deníku – úterý 23. ledna 2018

Pád opilce do kolejiště a Labská princezna na suchu: prohlédněte si videa dne

Teď už bolí každá porážka, smutní útočník Beranů Honejsek

ROZHOVOR/ - Byl plný emocí, bublalo to v něm. Vždyť už potřetí v sezoně gratuloval Antonín Honejsek svým kamarádům z Mladé Boleslavi Kotvanovi s Holíkem k výhře. „Když nedáme přesilovku pět na tři, nemůžeme vyhrát. To byl rozhodující okamžik,“ nechápal Honejsek počínání týmu za stavu 1:1.

AKTUALIZOVÁNO

Tradiční bída s Boleslaví. Berani důležitou bitvu nezvládli

Největší sláva se odehrála už před samotným zápasem, kdy zkušený obránce hokejistů Aukro Berani Zlín Tomáš Žižka převzal dres ke svému 1000. zápasu v nejvyšší soutěži z rukou generálního manažera klubu Martina Hostáka.

Případ guru Járy a jeho pověstného „odháčkování“ se znovu vrací na začátek

Po více než třech letech od rozsudku krajského soudu ve Zlíně se kauza Jaroslava Dobeše alias guru Járy a jeho společnice Barbory Pláškové dostala zpět před krajský senát.

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ v Jasenné a v Trnavě ve Zlínském deníku

V tištěném středečním vydání Slováckého deníku budou fotky usměvavých dětí z prvních tříd ze ZŠ v Jasenné a v Trnavě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>