Láhev s jedem na zahradě pravděpodobně už před několika lety zakopal majitelův otec, který jako zlatník kyanid při své práci běžně používal. „Pod nápisem Pozor jed si všiml části nápisu ukazující na látku kyanid. Nádobu nechal uzavřenou a ihned nás zavolal,“ informoval o události mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Hasiči přijeli ve speciálních protichemických oblecích a v dýchacích přístrojích vymezili páskami nebezpečnou zónu. „Po zevrubném prozkoumání obalu nález ve speciálním kontejneru převezli na stanici a poté přepravili do laboratoře ve Frenštátu pod Radhoštěm,“ uvedl Mitáček, kde jej chemici podrobí analýze. Laboratoř již obdržela další tři nálezy z tohoto týdne.

Hasiči tento týden likvidovali již čtyři nálezy nebezpečných chemikálií

„Ve dvou případech se jednalo o rtuť a v jednom o kyselinu,“ vyjmenoval Mitáček.
Každým rokem hasiči vyjíždějí k desítkám takových případů. „V těchto jarních a předletních měsících nejsou podobné nálezy nijak ojedinělé. Lidé nebezpečné látky nacházejí při jarních úklidech pozemků, při demolicích i rekonstrukcích,“ konstatoval Mitáček.

Jak ale upozornil, stále velké množství lidí se chová při podobných nálezech značně nezodpovědně. „Zřejmě kvůli obavám ze sankcí raději takové nálezy zamlčují, vyhazují je do popelnic nebo do volné přírody. To je právě největší nebezpečí, které hazarduje se životy a zdravím nejen samotných nálezců, ale také s dalšími lidmi v okolí,“ upozorňuje mluvčí.

Podle něj je největší riziko, že takovou odhozenou chemikálii objeví zvídavé děti. „V těchto případech už jde opravdu o život, protože stačí pak jen velmi malé množství jedu a může dojít k úmrtí,“ varuje mluvčí.