„Zpracování územní studie a aktualizace zásad památkové péče pro tato území má pomoci občanům v postupné obnově hustě zastavěného a památkově chráněného území. Díky těmto novým zásadám bude možné realizovat nové typy přístavby, které více přiznají původní tvar domů a hlavně zlepší vnitřní dispozice bydlení. Specifikují například i možnost postavení pergoly či šopy nebo umístění solárních panelů. Cílem je uchovat specifický obraz města Zlína a zároveň umožnit místním obyvatelům postupnou regenerací území návrat řádu prostorového uspořádání, který se z baťovských čtvrtí vytrácí,“ uvedl primátor města Zlína Jiří Korec.

Co to znamená prakticky?

„Ve čtvrtích Zálešná a Podvesná bude možné realizovat jiné typy přístaveb než doposud. Změní se výška oplocení pozemku mimo ulici do maximální výše 1,8 metrů, v uličním prostoru zůstává omezení výšky na 1,2 m. Nově bude možné za stanovených podmínek a po individuálním posouzení umístit na pozemek typovou doplňkovou stavbu například pro uložení sekačky, jízdních kol nebo zahradního vybavení,“ vyjmenovává mluvčí města Tomáš Melzer.

Hnědé vchodové dveře či garáž? Už ne

Dříve se mohli obyvatelé rozhodovat mezi hnědými nebo bílými vchodovými dveřmi. Nově už nemají na výběr, je připouštěna pouze bílá. Stejně tak garážová vrata budou pouze bílá.

„Vnímáme dlouholeté volání obyvatel baťovských čtvrtí po úpravách regulačních podmínek a snažili jsme se jejich potřebám vyjít vstříc. Na územní studii Zálešné a Podvesné jsme proto navázali také aktualizací dokumentu stěžejního pro úpravy domků v baťovských čtvrtích nazvaného Hlavní zásady památkové péče pro typové rodinné domky na území městské památkové zóny Zlín,“ doplnila Eva Ryndová, vedoucí Odboru Kultury a památkové péče Magistrátu města Zlína (OKaPP).

Dokument Zásad památkové péče pro typové rodinné domky na území městské památkové zóny Zlín najdou zájemci v elektronické podobě na internetových stránkách Magistrátu města Zlína.

Součástí studie jsou situační výkresy s vhodným typem přístaveb pro každý jednotlivý domek, vnitřní dispoziční uspořádání jednotlivých typů přístaveb včetně dispozičních úprav původních půldomků. Novinkou je možnost přístaveb čtvrtdomků na Podvesné.

Majitelé domků najdou v publikaci množství doprovodných fotografií a nově také schémat a typových stavebních detailů, které by jim v orientaci při přestavbě mohli pomoci.

Kolik majitelů žádá o povolení přestavby?

Nově vydané zásady s katalogem detailů by měli zajistit majitelům domků, že úpravy budou v souladu s podmínkami památkové péče. Odbor Kultury a památkové péče Magistrátu města Zlína eviduje ročně zhruba 10 žádostí o závazné stanovisko k přístavbám, 50 žádostí o závazné stanovisko k jiným úpravám v těchto čtvrtích (včetně úprav na pozemcích).

„Zamítavá stanoviska OKaPP vydává v řádu jednotek za rok, případně stanovuje podmínky realizace záměru,“ dodal mluvčí magistrátu Tomáš Melzer.