Šest let nemohli lidé, kteří vlastnili pozemky uvnitř i vně areálu muničních skladů ve Vrběticích, obhospodařovat svůj majetek. Tím jim vznikly velké škody, které chtějí uhradit.

Přetrvávající „ticho po pěšině“

Mají však smůlu. Musí počkat, až na viníka výbuchů ukáže vyšetřování příslušníků Národní centrály proti organizovanému zločinu. V jaké fázi však toto vyšetřování je a co policisté dosud odhalili, se však nepodařilo zatím zjistit „živé duši“.

V úterý 13. října  skončil zásah v bývalých muničních skladech ve Vrběticích.
Odškodnění majitelům pozemků po výbuchu ve Vrběticích? V nedohlednu

„Uvedeným případem se stále zabývá náš útvar (NCOZ), kdy věc je ve stadiu prověřování. Podávání informací z trestního řízení má vyhrazeno Krajské státní zastupitelství v Brně,“ uvedl aktuálně pro Deník mluvčí úřadu Jaroslav Ibehej.

Podobné ticho zní i ze jmenovaného krajského státního zastupitelství. „Věc je ve fázi vyšetřování, proto nemohu sdělit žádné bližší informace,“ odpověděl na dotazy dozorový státní zástupce Martin Malůš. Lidé tak hledají další možnosti, jak se domoci práva na odškodnění za způsobené ztráty.

V patové situaci

Se svými nároky se tak například obrátil na Zlínský kraj i jednatel společnosti Lesy Jamné s.r.o Dalibor Olšák. Jejich společnost vlastní les v okolí vrbětických skladů a vytěžila 500 kubíků kvalitního dřeva. Úmysl vytěžené dřevo odvézt však překazily výbuchy skladů s municí.

„Vznikla nám škoda z důvodu zásahu IZS, kdy jsme na pozemky po explozích nemohli. Vytěžené dřevo je za těch šest let je zcela znehodnoceno,“ uvedl Dalibor Olšák.

Podle něj jejich společnost proto postupovala v rámci zákona o IZS a nechala si vypracovat posudek.

„Požádali jsme o kompenzaci Zlínský kraj. V současné době nám přišla odpověď, že nám nemohou vyhovět a že se máme obracet na původce havárie,“ zmínil jednatel poškozené společnosti.

Jarní úklid na Státním zámku Vizovice.
Tam, kde se obrazy na stěnách pohybují, aneb „jarní šolich“ na vizovickém zámku

Doplnil, že krajští úředníci svou odpověď opřeli o vyjádření velitele zásahu, tedy krajského ředitele Policie Zlínského kraje Jaromíra Tkadlečka, kde se uvádí že složky IZS nejsou za škodu majitelům pozemků odpovědní a že se tedy má společnost obrátit na viníka výbuchů.

Krajská policie má v námitkách jasno.

„Škody, které vznikly tím, že majitelé nemohli své pozemky obhospodařovat, neboť jim na ně nebyl umožněn přístup, by měli poškození uplatňovat v rámci trestního řízení. Zásah složek IZS již byl sice ukončen, ale celou událost nadále šetří NCOZ. Tyto škody nevznikly činností složek IZS, ale jsou důsledkem exploze muničních skladů,“ zdůraznil za krajskou policii mluvčí Petr Jaroš.

Podle něj musela policie vstup do střeženého prostoru za účelem ochrany života a zdraví všem osobám zakázat, neboť byl po výbuších silně kontaminován nestabilní a nebezpečnou municí.

Podle Olšáka se majitelé poškozených pozemků ocitli v patové situaci. V této chvíli nevíme, na koho se se svými nároky máme obrátit. Co vím, tak ani nikdo z dalších vlastníků nemá informace. Zvažujeme jak a co dál, možná bude nezbytné, abychom se všichni spojili. Takže uvidíme,“ naznačil Olšák.