Řeč není o ničem jiném než o májkách, které se s velkou slávou stavějí kolem prvního května. A právě v těchto dnech se na kmeny májek v obcích na Kroměřížsku pořádají dražby.

Například ve Chvalnově-Lískách se mohou zájemci o kmen hlásit do pondělka. Finanční nabídky na papíře a v zalepené obálce mají lidé odevzdávat k rukám starosty.

„V pondělí od osmnácti hodin se pak v zasedací místnosti obecního úřadu ve Chvalnově bude konat veřejné rozlepování obálek. Nejvyšší nabídka vyhraje. Minimální částka je přitom stanovena na dvě stě padesát korun,“ upozornil starosta Chvalnova-Lísek Jiří Švagera.

Dražba na kmen májky tam přitom podle něj není ničím neobvyklým. „Je to mnohaletá tradice. Vždycky se najdou tři nebo čtyři zájemci. Letos je ale ve srovnání s předchozími roky nízká vyvolávací cena. Kmen smrku je totiž tentokrát slabší,“ vysvětlil s úsměvem Švagera. Dražba májky je tradicí také v Morkovicích. Nepřipravují ji tam ale každý rok.

„Někdo ji prostě odkoupí třeba bez dražby a použije si ji na úpravu pískoviště, stavbu houpačky či zahradní pergoly,“ prozradil jednatel morkovického Sokola Petr Tlach. Letos prý bude kmen použit na přístřešek udírny, která se nachází v areálu Sokola.

Coby výhra v tombole na hodové zábavě poslouží v sobotu zase zdounecká májka. „Pokácíme ji v devatenáct hodin před zábavou. Dřevo naštípáme na špalky o délce asi jeden a půl metru, a ty někdo vyhraje na večerní zábavě,“ vysvětlil starosta Zdounek Martin Drkula.

V Kvasicích se dokonce nazdobený vršek májky stal trofejí. „A tu si ponechali místní dobrovolní hasiči coby památku. Na prapor pak byla připravena dražba, výtěžek z ní skončil u hasičů,“ sdělil kvasický starosta Lubomír Musil.