Náměstek zlínské primátorky Miroslav Šenkýř je zastáncem klidného náměstí v zeleni.

„Prostor před poštou není organizovaný, je živelně rostlý. Auta jsou tam v drtivé většině odstavována na celý den, místo slouží jako odstavné parkoviště,“ konstatoval. Město proto už na podzim představilo lidem studii plánované nové podoby místa.

„Výsledná varianta ovšem vyšla na veřejnost bez odpovídajících informací. Proto k ní byly další připomínky a kritika,“ podotkl Šenkýř.

Petici proti navrženému projektu podepsalo na podzim přes čtrnáct set lidí z Malenovic, ale i místní části Zlína Salaše nebo vedlejší obce Tečovice.

Radnice zareagovala tak, že tuto studii projednává se zástupci místní části. Setkali se už v prosinci i lednu.

„Doladily se zásady využití volných ploch pro parkování v širším prostoru kolem náměstí. Bude dále možné parkovat i před obchodem. Prostor před poštou a od ulice Masarykovy by měl být odcloněn zelení,“ podotkl Šenkýř.

V tomto stály proti sobě dva odlišné požadavky.

„Na jedné straně byl záměr zlepšit chaoticky působící stav centra Malenovic, a na druhé straně potřeba vyvolaná všeobecným nedostatkem míst pro parkování. Město předkládá návrh na výstavbu nových parkovacích míst v bezprostředním okolí za cenu toho, že bude před poštou vytvořena klidová zóna se zelení, lavičkami a dalšími prvky zahradní architektury,“ říká Šenkýř.

Například člen komise místní části Radim Hrubý by ale raději viděl více parkovacích míst v daném prostoru.

„Radnice je v tomto návrhu pořád ještě více nakloněná parčíku. Nereaguje na požadavky lidí tak, jak by mohla,“ míní člen komise. Zastánci dlážděného a zeleného náměstí jsou prý spíše lidé starší generace či naopak maminky s malými dětmi.

O parkování zase stojí lidé v produktivním věku.

„V místě je hodně restaurací, kam lidé chodí na polední menu. Někteří přijíždějí třeba z Tečovské ulice nebo od sokolovny auty. Parkovat potřebuje i personál Westgemu nebo domu s pečovatelskou službou,“ dodal Hrubý s tím, že oproti původnímu návrhu se v lednu hovořilo o výrazně vyšším počtu parkovacích míst třeba za kinem.

Úplně jinou představu pak má i Občanské sdružení Malenovice.

„Připomínky a kritika původní studie nevznikla rozhodně pro nedostatek odpovídajících informací, ale pro naprostou odtržitost od reálných potřeb občanů Malenovic,“ říká člen sdružení Bedřich Landsfeld.

Podle něj množství lidí podepsaných pod peticí dokazuje jejich zájem o zachování dopravní obslužnosti centra Malenovic.

„Je tam pošta, banka, samoobsluha i zdravotní středisko. Prostranství před poštou musí především odpovídat potřebám občanů. Není pravdou, že drtivá většina aut jsou tam odstavená na celý den. Jsou sice i taková, ale stačí sledovat plochu pár hodin a zjistíte jaká obrátkovost aut tady je,“ upozornil Landsfeld.

Dodal, že Občanské sdružení Malenovice předložilo i vlastní návrh.

„Doufáme, že se projeví i ve finálním řešení,“ uzavřel Landsfeld.