„K občerstvení je letos hlavně chleba a pekařské výrobky, neboť chceme nalákat návštěvníky hradu k prohlídce naší nové výstavy v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně věnované právě tradiční výrobě chleba," vysvětlila téma slavnosti pracovnice muzea Hana Čubanová.

Slavnostní probouzení hradu v Malenovicích pořádali pracovníci muzea letos již podruhé.

„Doufáme, že se již bude jednat o tradici," přála si Magdalena Preiningerová. Vysvětlila, že loni tuto akci navštívila tisícovka lidí a i v sobotu díky krásnému slunečnému počasí jich vyrazily na hrad stovky.

Všichni, kteří si návštěvu malenovického hradu nenechali ujít, mohli ochutnávat chléb se škvarky, se sádlem, ale i topinky s česnekem, které provoněly celé nádvoří. Nechyběly ani sladkosti z malenovických pekáren, nebo místní pivo a nápoje.

Letos se o dobrou zábavu postaral folklorní soubor Děvčice z Vonice, odpoledne pak Mužáci ze Zlína.

Přítomné děti nadchla v prostorách zámku prohlídka expozice „Zvířata na Zemi a člověk", zajímaly je však i řemesla a to výstava řemeslných nástrojů. Prohlídková trasa byla nově rozšířena o malou expozici z takzvaných potštátských sbírek. Vedle hradu na hájence mohli návštěvníci shlédnout výstavu s názvem „Dřevo, proutí, sláma" .

„Tady na malenovickém hradě, když otevírají, se nám každou sezónu moc líbí. Prohlédneme si zároveň i hrad. Dnes nám navíc vyšlo i počasí, je tady i fajn občerstvení a proto jsme velice spokojení," prozradila za návštěvníky Dana Hrabicová ze Zlína.